Araba Almak İçin Ehliyet Şart Mı?

Araba Almak İçin Ehliyet Şart Mı?
15.11.2022 14:22
Araba ve ehliyet ayrılmaz ikili olarak bilinir. Bu birbirlerinin tamamlayıcı unsurları meraklıları için araştırdık. Araba almak için ehliyet şart mı, ehliyetsiz trafik sigortası yaptırmak mümkün mü, kasko yaptırmak mümkün mü, araç kullanmanın cezası nedir, kullanmada araç bağlanır mı? Birine çarpmanın cezası nedir, birine araç vermenin cezası nedir?

Hayalinizdeki arabayı almaya çok yaklaştıysanız ehliyet almanız gerekir. Eğer ehliyetiniz yoksa zaten sıkıntı olmaz. Aksi takdirde hem aracınız bağlanır hem de ceza yemiş olursunuz. Ehliyet olmadan kişiler araba alabilir. Sonuçta mülk sahibi anne ve baba olabilir. Çocukları da onlar adına aracı kullanırlar. Araçla herhangi bir ceza ya da başka sıkıntılar olursa araç sahibinin şahsi adına gelir.

Ehliyetsiz Trafik Sigortası Yaptırmak Mümkün Mü?

Trafik sigortası bir nevi hem canınız hem de malınız garanti altına alınmasıdır. Bu sayede sürücü aracına ve canına bir zarar gelmesi ile devlet tarafından ya da karşı taraftan borcunu ve eksiğini sigorta aracılığıyla tamamlamış olur. Aracı olan kişinin ehliyet almasına gerek kalmaz. Fakat eğer araç şahsa aitse bir ehliyet olması gerekir. Çünkü kendi üzerine yapılan bir durumdur. Eğer ehliyet ve sigorta girişi olmazsa bu işlemler karşılanmayacaktır. Yapılan tüm işlemler araba sahibi ve o aracı kullanan kişiler ile ilgili olacaktır.

Ehliyetsiz Kasko Yaptırmak Mümkün Mü?

Ehliyetsiz araç kullanamayacağınız gibi kasko ve sigorta tarzı durumları da yaptıramazsınız. Çünkü bu işlemler sizlerin trafikte daha aktif şekilde ve resmi olarak hareket etmenizi sağlar. Aksi takdirde aracı ehliyetsiz, sigortasız ve kaskosuz kullanırsanız, çok büyük bedeller ödeyeceğinizi belirtmek isteriz.

 Bu duruma birçok vatandaş düşmüş hatta hapse kadar giden durumlarda söz konusu olmuştur. Bu gibi durumlarla ve başka kaza vs. olumsuz durumlar için kasko ve sigorta yaptırılmalıdır. Eğer ehliyetiniz yoksa onu da muhakkak edinmeniz gerekir. Kişiler hem kendi sağlıklarını hem de başkalarının hayatları ile oynamaktadırlar. Bu yüzden yukarıda saydığımız maddeler çok değerli ve kıymetli olup önceden alınan önlemler sayesinde daha duyarlı olacaksınız.

Ehliyetsiz Araç Kullanmanın Cezası Nedir?

2022 de ehliyetsiz araç kullanmanın para cezası 3674 TL olarak bilinir. Trafikte polis ya da jandarma memurlarına yakalandığınız da bu kontrol sağlanır. Eğer ehliyetiniz yoksa hem aracınız hem de para cezasını anında yemiş oluyorsunuz. Özellikle işlek ve artık her köşede kontrol edilen bir durum olduğu için yakalanmanız an meselesi olabilir.

Ehliyetsiz Kullanmada Araç Bağlanır Mı?

Ehliyetsiz araba kullanımlarında araç bağlanır. Çünkü kişi ehliyeti olmadan hem kendinin hem de yaya gibi birçok durumda olan insanlarının canını tehlikeye atar. Bu sebepten ötürü aracın bağlanarak, sahibi kimse onun ehliyetiyle alması gerekir.

Ehliyetsiz Birine Çarpmanın Cezası Nedir?

Trafikte ehliyetsiz şekilde araç kullananlara 2022 itibariyle yüklü bir para öderler. Peki, ehliyetsiz birine çarptığınızda ne kadar ödenir. Ehliyetsiz çarpmalar sonucu 4bin küsür bir para ödemek zorundasınız. Aynı zamanda aracınıza da el konulmaktadır. Bu sebepten ötürü araçlarımıza sahip çıkmamız gerekir.

Ehliyetsiz Birine Araç Vermenin Cezası Nedir?

Ehliyetsiz bir kişiye araç verilirse ilk iş olarak o araca el konur. Aracın sahibine öncelikle ceza yazılır. Daha sonra aracı kullanan kişiye de ceza yazılır. 2022 itibariyle bu cezanın miktarı 5bin olarak belirlenmiştir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir