Anti sosyal Olduğunu Nasıl Anlarız?

Anti sosyal Olduğunu Nasıl Anlarız?
18.02.2023 21:28
Anti sosyal kişilik bozukluğu, insanlarla ilişkilerinde açıkça uygunsuz, yasadışı veya insanları kandıran davranışların sürekli olarak görüldüğü, insanlar arasındaki normları ve kuralları anlamama veya umursamama eğilimine sahip bir kişilik bozukluğudur. Anti sosyal olduğunu nasıl anlarız? Anti sosyal kişilik bozukluğu raporu nasıl alınır? Anti sosyal kişilik bozukluğu kalıcı olarak iyileşir mi, kaç yaşında başlar? Anti sosyal kişilik bozukluğu aşık olabilir mi? Gibi merak edilenleri soruları araştırdık ve yanıtladık.

Anti sosyal bir kişinin belirtileri arasında şunlar yer alabilir:

    Sosyal etkileşimden kaçınma: Anti sosyal kişiler genellikle diğer insanlarla etkileşimden kaçınırlar ve başkalarıyla olan ilişkilerinde güvensiz davranırlar.

    Empatik olma eksikliği: Anti sosyal kişiler diğer insanların duygusal durumlarına karşı ilgisiz kalabilir ve onların duygularını anlamaya çalışmazlar.

    İlgisizlik ve duygusal soğukluk: Anti sosyal kişiler genellikle duygusal olarak soğuk ve ilgisizdirler ve diğer insanlarla olan ilişkilerinde duygusal bağın kurmakta zorluk çekerler.

    Suç davranışları: Anti sosyal kişiler, yasa dışı veya yasadışı davranışlar sergileyebilirler ve kurallara uymaya eğilimli olmayabilirler.

    Düşünce ve davranışların sertliği: Anti sosyal kişiler genellikle düşünce ve davranışlarının sertliği ile tanınırlar ve diğer insanlarla olan ilişkilerinde acımasız ve insensitif olabilirler.

Bu belirtiler tek başına bir kişinin anti sosyal olduğunu garanti etmez, ancak bir kişinin bu belirtilerin birçoğunu sergilemesi anti sosyal bir davranış biçimi olabileceğini gösterir.

Anti sosyal Kişilik Bozukluğu Raporu Nasıl Alınır?

Anti sosyal kişilik bozukluğu (ASPB) tanısı, bir psikiyatrist veya psikolog tarafından yapılan bir muayene sonucu olarak verilir. Aşağıdaki adımlar sizin ASPB raporu almanız için ne yapmanız gerektiğini açıklar:

Bir psikiyatrist veya psikolog bulun: ASPB tanısı için bir psikiyatrist veya psikologa gitmelisiniz.

Muayene için randevu alın: Randevu alarak, ASPB tanısı için muayeneye katılabilirsiniz.

Muayene: Muayene sırasında, psikiyatrist veya psikolog sizin davranışlarınızı, düşüncelerinizi ve duygularınızı inceleyecek ve size ASPB tanısı konusunda sorular soracaktır.

Tanı: Muayene sonucu, psikiyatrist veya psikolog ASPB tanısı verir veya vermez.

Rapor: Eğer ASPB tanısı verildiyse, psikiyatrist veya psikolog size bir rapor verir. Bu rapor ASPB tanısı hakkında bilgi ve tedavi önerilerini içerir.

Bu adımlar size ASPB raporu almanız için bir yol gösterir. Ancak unutmayın, tanı ve tedavi için her kişinin durumu farklıdır ve profesyonel yardım almak en doğru yoldur.

Anti sosyal Kişilik Bozukluğu Kalıcı Olarak İyileşir Mi?

Anti sosyal kişilik bozukluğu tedavi edilebilir, ancak tamamen iyileşme beklemek zordur. Tedavi, kişinin anti sosyal davranışlarını kontrol altına almasına yardımcı olabilir ve daha iyi bir sosyal hayat sürdürmelerine olanak tanır, ancak tamamen iyileşme beklemek zordur çünkü bu bozukluk kalıcı bir şeydir ve kişinin hayatı boyunca kontrol altında tutması gerekir.

Anti sosyal kişilik bozukluğu tedavisi, kişinin terapisi, ilaç tedavisi veya her ikisi birden kullanılabilir. Terapinin amacı, kişinin anti sosyal davranışlarının nedenini anlamasına yardımcı olmak ve onları kontrol altına almasına yardımcı olmaktır. İlaç tedavisi ise, kişinin depresyon, endişe, kızgınlık veya diğer duygusal sorunlarını kontrol etmesine yardımcı olabilir.

Tedavinin etkililiği kişiden kişiye değişebilir ve tedavinin süresi ve şiddeti de kişinin belirtilerine bağlıdır. Ancak, tedaviye katılmayan anti sosyal kişilik bozukluğu olan kişilerin durumları genellikle kötüleşir ve daha fazla yasadışı veya yasadışı davranış sergilerler.

Ayrıca, tedavinin başarısı kişinin tedaviyi kabul etmeye ve uygulamaya istekli olmasına, tedaviye katılımın sürekli olmasına ve diğer faktörlere bağlıdır. İyileşme mümkündür, ancak bu birçok faktöre bağlıdır ve zaman alabilir.

Anti sosyal Kişilik Bozukluğu Kaç Yaşında Başlar?

Anti sosyal kişilik bozukluğu (ASPB),genellikle erken yetişkinliğe denk gelen 15-25 yaş arasında başlar. Ancak, çocukluk veya erken adolescence döneminde belirgin anti sosyal davranışlar görülebilir ve bu durum zamanla ASPB’ ye dönüşebilir.

ASPB tanısı için DSM-5 kriterlerine göre, belirgin anti sosyal davranışlar 18 yaşından önce başlamış olmalıdır. Bu davranışlar arasında yasadışı davranışlar (örneğin, hırsızlık, tehlikeli araç kullanma),insanları kandırma (örneğin, sahtecilik),sosyal veya iş ilişkilerinde açıkça uygunsuz davranışlar (örneğin, insanları tehdit etme, zorlamaya yol açan davranışlar) bulunabilir.

Her ne kadar ASPB genellikle erken yetişkinliğe denk gelen yaşlarda başlasın, bu bozukluk her yaşta ortaya çıkabilir ve tedavisi mümkündür. Ancak, daha erken tanı ve tedavi, daha iyi sonuçlar verebilir. Eğer siz veya sevdiklerinizde ASPB belirtileri görüyorsanız, bir psikiyatrist veya psikologla görüşmelisiniz.

Anti sosyal Kişilik Bozukluğu Aşık Olabilir Mi?

Evet, anti sosyal kişilik bozukluğu olan insanlar aşık olabilir ve ilişki kurabilirler. Ancak, bu ilişkiler genellikle zordur ve sürekli zorluklarla karşılaşılabilir. Anti sosyal kişilik bozukluğu olan insanlar, sosyal ve duygusal sınırların farkında olmayabilir ve başkalarını incitme eğilimi gösterebilirler. Ayrıca, sadakatsizlik, dürüstlük, empati ve diğer sosyal normların farkında olmayabilirler, bu da ilişkilerinde zorluklar oluşmasına neden olabilir.

Bu nedenle, anti sosyal kişilik bozukluğu olan insanların aşık olması ve ilişki kurması, tedavi görmelerine bağlı olarak etkilenebilir. Tedavinin amacı, kişinin sosyal ve duygusal sınırlarını anlamasına ve kontrol etmesine yardımcı olmaktır. Tedaviye uygun bir şekilde katılım, kişinin ilişkilerinde daha başarılı olmasına olanak tanır ve daha dürüst, sadık ve empatik bir ilişki kurmasına olanak tanır.

Ayrıca, anti sosyal kişilik bozukluğu olan insanların aşık olması, onlarla ilişki kuran diğer kişinin de tedavi almasına ihtiyacı olan bir durum olabilir. İkisi de tedaviye katılırsa, ilişkileri daha iyi olabilir ve zorluklar daha az olabilecektir.

Genel olarak, anti sosyal kişilik bozukluğu olan insanlar aşık olabilir, ancak bu ilişkiler genellikle zordur ve tedavi görmelerine bağlı olarak etkilenebilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir