Antalya’da Kuran-ı Kerim Yakma Olayı Gündemden Düşmüyor

Antalya’da Kuran-ı Kerim Yakma Olayı Gündemden Düşmüyor
08.06.2022 14:39
Antalya'da Kuran yaka olayı gündem oldu. Antalya'nın Serik ilçesinde yer alan bir lisede gençlerin sınıfta kuran-ı Kerim'i top gibi kullanıp sınıfta oyun oynamaları sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. kuran-ı Kerim'i top gibi kullanıp oyun oynayan gençler disipline sevk edildi. Konu ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı açıklamalarda bulundu. Milli Eğitim Bakanlığı Açıklamasında neler söyledi? Antalya Kuran Yakma Olayı Gerçek Mi? Antalya Kuran Yakılan Lise Hangi Lise? Kuran Yakan Liselilere Ne Ceza Verildi? Son dakika gelişimleri ve daha fazlası haberimizin detaylarında...

Antalya'nın Serik ilçesindeki bir lisede sınıftaki öğrencinin Kur-anı Kerim’i havaya attığı, diğer öğrencinin tekme vurduğu anların görüntüsü cep telefonu kamerası ile kayıt altına alındı. Görüntülerin sosyal medyada yer almasıyla okul yönetimi acil olarak toplanarak öğrencileri disiplin kuruluna sevk etti. Olay sonrası sosyal medyada paylaşılan görüntüler büyük yankı uyandırdı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili müfettiş görevlendirildiği, 4 öğrencinin disipline sevk edildiği ve okul hakkında da idari soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

Antalya Kuran Yakma Olayı Gerçek Mi?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından, Antalya’nın Serik ilçesinde bir lisedeki gençlerin, sınıfta Kur-anı Kerim'e yönelik tepki toplayan görüntüleri hakkında soruşturma başlatıldığı açıklandı.

Milli Eğitim Bakanlığınca konu hakkında yapılan yazılı açıklamada, “Bir lisemizde öğrencilerin sınıfta Kur’an-ı Kerim'e yönelik kabul edilemez davranışlarda bulunduğuna ilişkin sosyal medyaya yansıyan olayla ilgili öğrencilere disiplin işlemleri başlatılmıştır. Bu konuda ivedilikle Bakanlık müfettişi görevlendirilerek inceleme ve soruşturma başlatılmıştır. Soruşturma süreci Bakanlığımızca yakinen takip edilmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Antalya Kuran Yakılan Lise Hangi Lise?

 Antalya Valiliği konu ile ilgili olarak Kuran-ı Kerim’e tekme atan gençlerin yer aldığı ve sosyal medyada yankı uyandıran paylaşım için bir açıklama yayınladı.

Valilik tarafından yayınlanan açıklamada, “Bazı basın/yayın organlarında ve sosyal medyada yer alan “Serik’te Kuran-ı Kerim’e Tekme Atıldı” başlıklı haberler ve paylaşımlar üzerine açıklama yapılması gereği duyulmuştur. İlimiz Serik Atatürk Anadolu Lisesi’nde öğrencilerin Kuran-ı Kerim’e tekme atmaları sonucu başlatılan çok yönlü soruşturma neticesinde öğrencilerin kimlikleri tespit edilmiş, Cumhuriyet Savcılığınca işlemlere başlanmıştır ve adli süreç devam etmektedir. İdari olarak ise; öğrencilerle ilgili disiplin işlemleri başlatılmış, konuyla ilgili inceleme/soruşturma yapmak üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce Eğitim Müfettişi görevlendirilmiştir" ifadelerine yer verildi.

Kuran Yakan Liselilere Ne Ceza Verildi?

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer Antalya'daki lisede Kur'an-ı Kerim'e yönelik saygısızlığa ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

"Geçen gün de Bursa'da dansöz oynatmayla ilgili bir ilköğretim okulunda durum yaşanmıştı. Bakanlık olarak bunları tolere edebilmemiz mümkün değil. Hele bir kutsal kitaba yapılan bu davranışı asla kabul etmemiz mümkün değil. Valiliğimiz gerekli incelemeleri başlattı. Biz de Milli Eğitim Bakanlığı olarak müfettişlerimizi görevlendirdik. Gerekli her türlü incelemeleri yapacağız. Cumhuriyet Başsavcılığı da gerekli soruşturmaları başlattı. Biz Milli Eğitim Bakanlığı olarak devletiyle milletiyle barışığız. Bu uğraşı verirken bu şekilde yaklaşımları kutsalımıza Kur'an-ı Kerim'imize, kutsal kitabımıza böyle bir yaklaşım kabul etmemiz mümkün değil. Gerekli hassasiyetle süreci takip edeceğiz, gerekli cezaları vereceğiz. Bizim eğitim sistemi çok büyük bir eğitim sistemi. 19 milyon öğrencinin olduğu, 1,2 milyon öğretmenin olduğu bir eğitim sistemi muhtemelen bundan sonraki vakaları nasıl önleyebiliriz, diye bakanlık olarak çalışacağız artık. Çok daha kapsamlı bir şekilde gençlerimizin özellikle sadece kutsal değil doğaya saygılı, çevreye saygılı, insana saygılı ve Türkiye'nin hedeflerinin bölgede iddia sahibi olmak, dünyada iddia sahibi olan bir ülke olmak yolunda ilerlerken buna uygun şekilde gençliği nasıl inşa edebiliriz, eksiklikler nelerdir, neleri yapmamız gerekir; inşallah bu ay içinde bir organizasyon yaparak bunu çok kapsamlı masaya yatıracağız."

İlgili Haberler

Yorumlar

  • Allah'ım, "CEHENNEM"'inde o liselileri cayır cayır yaksın ve "CEHENNEM"'inden çıkarmasın o kişileri inşallah. Kur'an-ı Kerim oyuncak mı kardeşim ya söyler misiniz oyuncak mı?

    Rabbim sizide sizi yetiştirenleride bildiği gibi yapsın. Siz bizim yüreğimizi yaktınız. Sizinkide daha beter yansın.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir