Amerikan Fönü Nedir?

Amerikan Fönü Nedir?
16.08.2021 13:30
Saçların her daim bakımlı ve güzel olması, özellikle kadınların olmazsa olmazıdır. Amerikan fönü nedir, nasıl yapılır, malzemeleri nelerdir, Brezilya fönü ile arasındaki farklar nelerdir? Amerikan fönü ile Keratin bakımı arasındaki fark nedir? Amerikan fönü ne kadar dayanır, zararlı mı, kalıcı mı, saç döker mi?

Gerek bakımının zor olması gerekse de sık sık kabarması açısından kıvırcık saçlara sahip olmanın dezavantajları çoktur. Bir de doğuştan kıvırcık saçlara sahip olmak ve saçları türlü türlü yöntem denense de bir türlü kalıcı düzlüğe kavuşturamayanlar için; durum daha da zordur.

İşte tam da bu noktada, Amerikan Fönü işlemi devreye giriyor. Amerikan Fönü, saçların banyo yapılmasına rağmen bozulmadan düz kalmasını ve bu düzlüğün kalıcı olmasını sağlayan bir kuaförlük işlemidir.

Saçların her daim bakımlı ve güzel olması, özellikle kadınların olmazsa olmazıdır. Gün geçtikçe kozmetik sektörünün gelişmesi de, saçların çok daha farklı tarzlara bürünmesine katkı sağlamıştır. Bu sektörün en çok tercih edilen işlemlerinden biri de kuşkusuz Amerikan Fönü’dür.

Özellikle kıvırcık ve dalgalı saçlı kadınların en büyük hayallerinden biri olan “uzun süreli düz saça sahip olma”nın bir yöntemi budur. Amerikan Fönü sayesinde birkaç ürün ve kuaförde yaptırılan işlemler ile saçların yıkansa bile düz kalması sağlanabilir.

Amerikan Fönü Malzemeleri Nelerdir?

Öncelikle bilinmesi gerekir ki, Amerikan Fönü uygulamasında kullanılan malzemeler profesyonel kategoridedir ve işinde uzman kişiler tarafından uygulanması gerekir. Amerikan fönünün evde uygulanması önerilmez çünkü bu işlem yanlış uygulandığı zaman saçlarda kalıcı düzlük yerine kalıcı hasarlar oluşabilir. Bu fön için satılan malzemelerin fiyatları pahalıdır ve genellikle kuaförler ve güzellik merkezlerine satışı yapılır.

Amerikan fönü yapmak için Amerikan keratini likit losyonu, Amerikan fönü şampuanı ve maskesi, fön makinesi gerekir.

Amerikan Fönü ile Brezilya Fönü Arasındaki Farklar Nelerdir?

Saçları kalıcı olarak düzleştirmek denince akla ilk olarak Brezilya ve Amerikan fönleri gelir. İkisinin de sonucu aynı olduğu için birbirinden hangi yönde farklı oldukları da çok fazla merak edilmektedir. Aslında, iki işlemde de kalıcı düzlüğe ulaşmak mümkündür. Birbirlerinden farkları ise, kullanılan malzemelerin içeriği ve saça etkisidir.

Brezilya fönü yaparken kullanılan malzemeler daha fazla kimyasal madde içermektedir ve bu saçlara zarar vermesi ile bilinir. Brezilya fönünde saçları kalıcı düzleştirmek için, saçlardaki pul tabakaları yok edilir. Fakat Amerikan fönünde durum farklıdır. Amerikan Fönü içeriğinde kimyasal ya da kanserojen hiçbir madde bulundurmaz. Bu nedenle saçların yapısını bozmadığı için daha sağlıklı olduğu kabul edilir. 

Amerikan Fönü ile Keratin Bakımı Arasındaki Fark Nedir?

Saçların moda uğruna şekilden şekile girmesi, saçlardaki yıpranmaları da beraberinde getirmiştir. Bu sebeple saçları canlandıracak, besleyecek ve parlak olmasını sağlayacak Keratin Bakımı uygulaması da gün geçtikçe popülerliğine popülerlik katmıştır. Amerikan fönü yaparken keratin losyonu sürülmesi sebebiyle Keratin Bakımı ile karıştırılabilir. Fakat iki uygulamada amaç farklıdır.

Keratin Bakımı adı üstünde bir bakım yapma işlemidir. Saçların daha sağlıklı olması için yapılır. Amerikan Fönü ise, içeriğinde kimyasal maddeler bulundurmadan yapılan bir işlemdir ve amacı saçların kalıcı olarak düz kalmasını sağlamaktır. Amerikan fönü uyguladıktan sonra da Keratin bakımı uygulanabilir.

Amerikan Fönü Nasıl Yapılır?

Bu işlem uygulanmadan önce, Amerikan Fönü için kullanılan özel şampuan ile saç iki defa yıkanır ve her yıkama işleminde şampuan saçta biraz bekletilir. Yıkama işleminden sonra saçın durumuna bakılır ve asıl yöntem, saçların durumu analiz edilerek belirlenir.

Eğer saçlarınız yıpranmışsa protein spreyi kullanılır fakat sağlıklı saçlara sahipseniz direkt olarak Amerikan Fönü işlemine geçilebilir. Özel likit losyon, saçların her zerresine dikkatlice sürülür ve daha sonra saç fön makinesi ile kurutulur. Daha sonra kuruyan saçlara maşa yapılır. Bu maşa işleminin yapılmasının sebebi, likit losyon içerisindeki moleküllerin aktifleşmesini sağlamaktır. Daha sonra saçlara fön çekilir ve oluşan düzleşmesinin kalıcı olduğu görülür.

Amerikan Fönü Ne Kadar Dayanır?

Saçların nemden veya ıslaklıktan dolayı eski haline gelmesinden korkan ama Amerikan Fönü yaptırmak isteyenlere bir müjdemiz var. Amerikan Fönü doğru uygulandığında ve sonrasında yapılan bakımlar atlanmadığı zaman; saçlarınız ortalama 3 ila 4 ay arasında düz kalmaya devam edecektir.

Amerikan Fönü Zararlı Mı?

Amerikan Fönü yüksek oranda keratin içerdiği için herhangi bir zararı bulunmamaktadır ve saç derisine ya da yüzeyine bir zarar vermez. İçeriğinde kimyasal herhangi bir etmen bulunmamaktadır.

Fakat bu durum kullanılan ürünlerin kalitesine ya da Amerikan Fönü yaptırdığınız yerin profesyonelliğine göre değişiklik gösterebilir. Amerikan Fönü malzemelerinin fiyatı biraz yüksek olduğu için, bu işlemi yaptırmak istiyorsanız ucuza kaçmamanızı ve işinin ehli bir yere gitmenizi tavsiye ederiz.

Amerikan Fönü Kalıcı Mı?

Diğer fön işlemlerinden farklı olarak Amerikan Fönü uygulaması, kesinlikle kalıcıdır. Doğru bir şekilde yapılırsa ortalama dört ay kalıcı olur ve banyo yapsanız dahi saçlarınız düzlüğünü kaybetmeyecektir. Saç tipinize ve kullanılan ürünlerin kalitesine göre bu süre bir iki ay azalabilir veya artabilir.

Amerikan Fönü Saç Döker Mi?

Başka bir düzleştirme yöntemi olan Brezilya Fönünde saçlar zarar gördüğü ve dökülmeler görüldüğü için, Amerikan fönü uygulamasının da saç döküp dökmediği merak edilebilir. Fakat içiniz rahat olsun, çünkü Amerikan Fönü uygulanırken kullanılan malzemeler yüksek oranda keratin içerdiğinden saçlarınızı dökmeyecek; aksine saçlarınızı dış etmenlere karşı koruyacaktır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir