Almanya'da Akaryakıt Vergisi Ne Kadar?

Almanya'da Akaryakıt Vergisi Ne Kadar?
11.10.2022 22:44
Almanya’da, Amerika’da, Fransa’da ve İsviçre’de akaryakıt vergisi ne kadar? İngiltere’de, Avusturya’da, İtalya’da ve Rusya’da akaryakıt vergisi ne kadar? Günümüzde araba sahibi olanların sayısı artmıştır. Bu sayede akaryakıt ve vergi fiyatları merak konusudur.

Almanya sanayide ve pek çok alanda gelişmiş bir ülkedir. Almanya’daki akaryakıt vergisi ise benzinden bir litre için 65,45 cent dizelden ise bir litre için 47,04 cent olarak belirlenmiştir. Bu alınan vergiler ise ulusal bütçenin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Verginin düşürülmesi durumunda sisteme zarar verileceği düşünüldüğü için akaryakıt vergisi düşürülmemektedir.

Amerika'da Akaryakıt Vergisi Ne Kadar?

Amerika, federal hükümetin benzinden aldığı vergi bir litre için 18 senttir. Dizelden ise aldığı vergi bir litreden 24 senttir. Bu vergilerin Otoyol Güven Fonu aracılığıyla kritik otoyolları, toplu taşımayı finanse ettiğini açıklamışlardır. 

Fransa'da Akaryakıt Vergisi Ne Kadar?

Fransa’da hep artışta olan benzin fiyatları ile gündemdedir. Fransa’da benzinden alınan vergi bir litreden 5,750 euro ve bir litreden 5,742 dolardır. Dizelden alınan vergi ise bir litreden 2,063 Euro olarak belirlenmiştir. Federal vergi oranları sabittir. Fakat kanton ve belediye vergilerinde değişiklikler gösterebilir. Bu vergilerin Otoyol Güven Fonu aracılığıyla kritik otoyolları, toplu taşımayı finanse ettiğini açıklamışlardır.

İsviçre'de Akaryakıt Vergisi Ne Kadar?

İsviçre’de akaryakıt vergilerinin en düşük olduğu Avrupa ülkeleri arasında yer almaktadır. İsviçre’de bir litre benzinden 2,003 Euro ve bir litre dizelden 2,305 Euro olarak belirlenmiştir. Federal vergi oranları sabittir. Fakat kanton ve belediye vergilerinde değişiklikler gösterebilir. Bu vergilerin Otoyol Güven Fonu aracılığıyla kritik otoyolları, toplu taşımayı finanse ettiğini açıklamışlardır.

İngiltere'de Akaryakıt Vergisi Ne Kadar?

İngiltere’de artan akaryakıt vergilerine halktan tepkiler büyüdüğü için İngiltere Maliye Bakanı 5 puanlık indirim yapacağı açıklaması ile gündemdedir. İngiltere’de akaryakıt vergisi ise bir litreden 2,129 Euro olarak belirlenmiştir. Bu vergilerin Otoyol Güven Fonu aracılığıyla kritik otoyolları, toplu taşımayı finanse ettiğini açıklamışlardır.

Avusturya'da Akaryakıt Vergisi Ne Kadar?

Avusturya’da akaryakıt vergisi, bir litre dizel için 39,7 cent bir litre benzin için 48,3 cent olarak belirlenmiştir. MöSt vergisi alınmaktadır. Avusturya’da akaryakıt fiyatlarının arttığı Avrupa ülkelerinden biri olmuştur. Bu vergilerin Otoyol Güven Fonu aracılığıyla kritik otoyolları, toplu taşımayı finanse ettiğini açıklamışlardır.

İtalya'da Akaryakıt Vergisi Ne Kadar?

İtalya’da akaryakıt vergisi, bir litre benzin için 1,799 Euro olarak belirlenmiştir. Federal vergi oranları sabittir. Fakat kanton ve belediye vergilerinde değişiklikler gösterebilir. Bu vergilerin Otoyol Güven Fonu aracılığıyla kritik otoyolları, toplu taşımayı finanse ettiğini açıklamışlardır.

Rusya'da Akaryakıt Vergisi Ne Kadar?

Rusya’da akaryakıt vergisi benzinden litre başına 1,450 Euro olarak belirlenmiştir. Rusya Maliye Bakanlığı, ülkedeki petrol fiyatlarının düşmesi nedeniyle petrol ihracat vergisinin de düşüreceğini açıklamıştır. İhracat vergisini yüzde 87 düşüreceğini açıklamıştır. Bu vergilerin Otoyol Güven Fonu aracılığıyla kritik otoyolları, toplu taşımayı finanse ettiğini açıklamışlardır.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir