Ali Türkşen Kimdir?

Ali Türkşen Kimdir?
13.06.2022 10:39
Ali Türkşen, 1965 yılında Bursa’da Mustafakemalpaşa ilçesinde dünyaya gelen ve Sat Komando Tim Komutanı olarak görev yapan askerdir.

Ali Türkşen, 1996 senesinde Yunanistan ve Türkiye savaşı eşiğinde Kardak Krizi sırasında kayalıklara Türk bayrağını diken SAT Timinin komutanıdır.

1965 yılında Bursa’da dünyaya gelen Türkşen’in babası emekli Deniz Astsubay Kıdemli Başçavuş Turhan Türkşendir. Ali Türkşen, 1987 yılında Deniz Harp Okulu Makine Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur.

Türk Silahlı Kuvvetlerinde 2015 yılına kadar SAT Komandosu olarak görev alan Türkşen, 1996 yılında Türkiye ve Yunanistan’ı savaşın eşiğine getiren Kardak Krizi sırasında SAT Komandosu Tim Komutanı olarak görev almıştır.

SAT komando kariyerinde hem açık hem de kapalı devre dalış cihazları ile dalış, atı, serbest paraşüt, hayatı idame ve yakın dövüş gibi konularda uzmanlaşan Türkşen, takım ruhundan anlayan kişiler ile bir arada bulunma şansı yakalamıştır.

Aikido’yu bir hayat felsefesi olarak seçen ve 2. Dan siyah kuşak sahibi olan Ali Türkşen, 2001 yılında çıktığı bu yol sürecinde kendisi ve çevresindekilerle uyum içinde yaşamaya özen göstermektedir.

İstanbul Üniversitesi’nde yüksek lisans diplomasına sahip olan Ali Türkşen, ABD Deniz Harp Akademisini de 2002 yılında tamamlamıştır.

2015 yılında emir almak ve emir vermekten sıkıldığı dile getirerek emekli olan Ali Türkşen, Türk Silahlı Kuvvetlerinden Deniz Kurmay Albay unvanı ile emekli olmuştur. Emekliliğinin ardından meslek arkadaşı olan Deniz Binbaşı Levent Bektaş ile birlikte “Levent Bektaş-Ali Türkşen Akademi”yi kurarak gazete yazarlığı yapmaya başlamıştır.

Tüm bunları yanı sıra Ali Türkşen Balyoz davası sebebi ile 16 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. 3 buçuk yıl Hasdal Cezaevi’nde kaldıktan sonra Anayasa Mahkemesi’nin “hak ihlali” kararı ile 236 silah arkadaşıyla beraber 2014 yılında tahliye olmuştur.

Meslek yaşamı boyunca edindiği zor şartlarda mücadele ve hayatta kalma becerilerini ATAK Akademi ile hem öğretmeye hem de öğrenmeye devam edeceğini dile getirmiştir.

Ali Türkşen Alevi Mi?

Ali Türkşen alevi değildir.

Ali Türkşen Aslen Nerelidir?

1965 yılında Bursa’da doğan Türkşen, ilköğrenimini Ankara’da tamamlamıştır. Bu durumda Türkşen aslen Bursalıdır.

Ali Türkşen Boyu Kaçtır?

Ali Türkşen’in boyu 1 metre 80 santimdir.

Ali Türkşen Hangi Gazetede Yazıyor?

Ali Türkşen, Atak gazetesinde yazarlık yapmaktadır.

Ali Türkşen Neden İstifa Etti?

Ali Türkşen, İyi Parti’nin iç yönetiminden memnun olmadığını ifade etmiş ve parti yanlışlarını dile getirmiştir. İstifasının da sebepleri olarak bunları göstermiştir.

Ali Türkşen Neden Emekli Oldu?

Ali Türkşen, Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki görevinden, emir alıp emir vermekten sıkıldığını ifade ederek emekli olmuştur.

Ali Türkşen Ne İş Yapar?

Ali Türkşen, arkadaşı Levent Bektaş ile kurduğu ATAK Akademi’de gazete yazarlığı yapmaktadır.

Ali Türkşen Babası Kimdir?

Ali Türkşen’in babası, Emekli Deniz Astsubay Kıdemli Başçavuş Turhan Türkşen’dir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir