Aldığım Aracın Kilometresi Düşürülmüş Ne Yapmalıyım?

Aldığım Aracın Kilometresi Düşürülmüş Ne Yapmalıyım?
14.02.2023 22:37
Araç satışı yapılırken söylenmeyen sonradan fark edilen kusurlara “ayıplı satış“ denilmektedir. Gelin konuyla ilgili sıklıkla sorulan sorulara birlikte yanıt arayalım. Aldığım aracın kilometresi düşürülmüş ne yapmalıyım, geri iade edebilir miyim, ithal çıktı ne yapmalıyım? Aldığım aracı sigorta yapmadan satın alabilir miyim, ne zaman satabilirim, plakasını nasıl değiştiririm? İşte detaylar.

Eğer aldığınız aracın kilometre saati düşürülmüş ise, bunun farkına varmanız durumunda öncelikle satıcıya veya bayiye gitmeli ve durumu bildirmelisiniz. Eğer satıcı sizin iddianızı kabul etmez veya sizinle çözüm bulunamazsa, bir avukat veya bir otomobil tüccarından tavsiyeler alabilirsiniz. Ayrıca Türkiye'de otomobil sahipleri için kurulmuş olan kuruluşları arayabilirsiniz. Bu kuruluşlar size yasal haklarınız ve ne yapabileceğiniz ile ilgili bilgi verebilir.

Aldığım Aracı Geri İade Edebilir Miyim?

Satın aldığınız aracı geri iade etme hakkınız, satın alma sözleşmesinde ve yasalar tarafından belirlenir. Satın alma sözleşmesinde geri iade koşullarını ve süresini kontrol edin. Ayrıca, geri iade işlemi için yerel satıcıya veya satın alma yaptığınız şirkete başvurun.

Aldığım Araç İthal Çıktı Ne Yapmalıyım?

Aracınız milli plaka ile satılmış ancak ithal bir araçsa öncelikle yapmanız gereken birtakım işlemler var. Öncelikle aracınızın “bedelsiz ithal edilen ve tasfiye edilen taşıtlar“ kapsamına girip girmediğinin kontrolünü sağlamalısınız. Yapılan incelemelerin sonucunda ilgili Trafik tescil birimine iletilmesi ve Genel Müdürlüğe bildirilmesi sağlanmalıdır.

Yeni Aldığım Aracı Sigorta Yapmadan Satabilir Miyim?

Araç alımı satımı yapılırken bunu noter eşliğinde yapmak gerekmektedir. Noter belli şartlar gerçekleşirse araç alım satımına onay verir. Eğer yeni satın aldığınız aracın sigortası yoksa noter satışı kesinlikle gerçekleşemez. Trafik sigortası tüm araç satışları için geçerlidir ve satış anında yapılması gerekmektedir.

Aldığım Aracı Ne Zaman Satabilirim?

Araç satışlarıyla ilgili yeni düzenleme kararını Ticaret Bakanı Mehmet Muş açıkladı. Araç piyasasında yaşanılan aksamalar ve usulsüzlüklerden dolayı yeni kararlar alındığını bildirdi. Resmi Gazetede yayınlanan bu karara göre otomobiller (2. El) ilk tescil tarihleri baz alınacak şekilde 6 ay dolmadan aracın satışı gerçekleştirilemeyecek. Ayrıca hem 6 süre boyunca hem de 6 km şartı aranacak. Yani aracın 6. ayı ve 6 km dolmadan satışı yapılamayacak.

Yeni Aldığım Aracın Plakasını Nasıl Değiştiririm?

Yeni aldığınız aracınızın plakasını değiştirme hakkınız bulunmaktadır. Bunu gerçekleştirebilmek için bazı adımları uygulamanız gerekmektedir. Sizinle yeni aracınızın plakasını nasıl değiştirebileceğinizi adım adım paylaşıyoruz.

. Öncelikle yeni plakanız için notere müracaat etmelisiniz

. Daha sonrasında eski plakanızı teslim etmeniz gerekecektir. Bununla birlikte size yeni plakanızın yazdığı evrak teslimi yapılır.

. Ardından yeni plakanızın yazdığı evrak ile birlikte Türkiye Şoförler Ve Otomobilciler Federasyonu’na gitmeniz gerekmektedir. (Size bağlı en yakın odaya gidebilirsiniz)

. Yeni plaka işlemleriniz burada yapılacaktır. Burada yeni plakanız basıldıktan sonra hemen aracınızda kullanabilir hale getirilir.

 

 

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir