Akbaş Çoban Köpeği Hakkında Merak Edilen Tüm Bilgiler

Akbaş Çoban Köpeği Hakkında Merak Edilen Tüm Bilgiler
13.06.2022 12:15
Türk çoban köpeği olarak da bilinen Akbaş çoban köpeklerinin kökleri 3 bin yıl kadar öncesine dayanmaktadır. Akbaş çoban köpeği özellikleri nelerdir, bakımı nasıl yapılır ve ne gibi hastalıkları bulunur? Akbaşlar hakkında merak edilen tüm bilgiler yazımızda yer alıyor.

Akbaş çoban köpekleri, uzun zamandır Anadolu’da görülen köpeklerdendir. Diğer köpek ırklarına kıyasla çok daha iridirler ve bu özellikleri sayesinde halen günümüzde sürülerin korunması, evlere bekçilik edilmesi gibi amaçlar ile bakılmaktadır.

Akbaş Çoban Köpeği Özellikleri Nelerdir?

· Akbaşlar, en eski cinslerden birisidir.

· Tüyleri genellikle beyaz ve krem rengi şeklindedir.

· Tüy dökme dönemleri senede 2 kezdir.

· Çene yapıları çok kuvvetlidir.

· Ayı ve kurt gibi hayvanlarla dahi baş edebilecek kadar güçlüdürler.

· Geniş alana ihtiyaç duyarlar.

· Ömürleri 10 – 15 yıldır.

· Savunmasızlara karşı oldukça duygusaldır ve başka canlılara durduk yere zarar vermezler.

· Boyları 85 cm’ye, kiloları ise 60 kg ’ye kadar ulaşabilir.

Akbaş Çoban Köpeğinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Bedensel olarak aşırı iri olan Akbaş çoban köpekleri, bakılacağı yerde geniş bir alana ihtiyaç duymaktadır. Bakımı konusunda en fazla dikkat edilmesi gereken şey; Akbaşların arazide koşma ve enerjilerini atma ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. Bunun dışında epey dayanıklı oldukları için bakımlarında zorluk yaşanmaz.

Akbaş Çoban Köpeği Nasıl Eğitilir?

Akbaş çoban köpeklerinin eğitimleri, sahip oldukları bağlılık sebebi ile oldukça kolay olmaktadır. Hem zekâları hem de sahibine duydukları derin bağ sayesinde eğitimlerde gösterilenleri hemen öğrenir ve uygulamaya koyarlar.

Akbaş Çoban Köpeği Hastalıkları Nelerdir?

Dayanıklılıkları ve irilikleri ile nam salan Akbaş çoban köpeklerinin genetik olarak bir hastalıklarının olduğu bilinmemektedir. Sert derisi ve kuvvetli bağışıklık yapısı sayesinde bakımları hiç zor değildir. Kolay kolay hastalanmayan Akbaş çoban köpekleri, hastalıklara karşı çok dayanıklıdırlar.

Akbaş Çoban Köpek Hangi Yöreye Ait Bir Irktır?

Anadolu’ya özgü olan Akbaş çoban köpekleri, Türkiye’nin yerli ırklarından birisidir ve sürü koruma köpeği olarak bilinir. Özellikle Eskişehir’de Sivrihisar ilçesinde ve Emirdağ’da bulunan bu cins ender olarak da Polatlı ve Haymana dolaylarında bulunmaktadır. Dayanıklı köpekler arasında ilk sıralarda sayılabilecek olan bu ırk Amerika’da da birçok yerde yetiştirilmeye başlanmıştır.

Akbaş Çoban Köpeği Isırır Mı?

Oldukça güçlü çene yapıları sayesinde koruma görevi verilen Akbaşların herhangi bir şekilde kuvvetli bir biçimde ısırması, büyük zararlar verebilir. Fakat bunu yapması için koruduğu bir şeye zarar verecek bir kötülük yapmanız ya da onun tehdit altında olduğunu hissettirmeniz gerekir. Onun dışında oldukça zeki, sadık hayvanlardır ve durduk yere ısırma gibi bir eğilimleri yoktur.

Akbaş Çoban Köpeği İsimleri Nelerdir?

Büyük ve oldukça güçlü bir ırk olduğu için seçilen Akbaş çoban köpeği isimleri genelde bu özelliklerine yapılan vurgu ile bulunmaktadır. Öte yandan seslendiğinizde size hemen tepki vermesini istiyorsanız, adının içinde mutlaka “ş” ve “ç” harfini geçirmelisiniz.


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

HAYVANLAR ALEMİ Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir