Adil Karaismailoğlu Kimdir?

Adil Karaismailoğlu Kimdir?
14.05.2022 11:23
Yeni Ulaştırma Bakanı olan Adil Karaismailoğlu’nun kaç yaşında ve nereli olduğu oldukça merak edilen sorular arasındadır.

Adil Karaismailoğlu, 19 Mayıs 1969 yılında Trabzon’da dünyaya gözlerini açmıştır. Evli ve iki çocuk sahibidir.

Üniversite eğitimini Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Makine Mühendisliği bölümünde tamamlamıştır. Yüksek lisansını Bahçeşehir Üniversitesi, Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi bölümünde yapmıştır.

Mayıs 1995 yılında, Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü’nde ilk görevine başlamıştır. Bu görevinin ardından 1998 yılında İETT Genel Müdürlüğü’ne geçerek, İETT’nin çeşitli birimlerinde yönetici ve mühendis olarak görev yapmıştır.

2002 yılında İBB Trafik Müdürlüğü’nde trafik kontrol merkezi, sinyalizasyon ve akıllı trafik sistemlerinden sorumlu Müdür Yardımcısı olarak çalışan Adil Karaismailoğlu, 16 Kasım 2009 tarihinde Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü görevine atanmıştır.

23 Temmuz 2014 yılında Ulaşım Daire Başkanlığı görevine atanan Adil Karaismailoğlu, İstanbul genelinde ulaşım ile ilgili birçok proje hayata geçirmiştir. Temmuz 2016 tarihinde Başbakanlık Toplu Konut İdaresi yani TOKİ İstanbul Emlak Dairesi Başkanlığı’nda çevre, ulaşım ve teknoloji yatırımlarından sorumlu tutulan Genel Sekreter Yardımcısı olarak çalışmıştır.

Adil Karaismailoğlu Nerelidir?

Adil Karaismailoğlu, Trabzonludur.

Adil Karaismailoğlu Ailesi

Adil Karaismailoğlu evli ve iki çocuk babası bir siyasetçidir.

Adil Karaismailoğlu Kaç Yaşındadır?

19 Mayıs 1969 doğumlu olan Adil Karaismailoğlu, 52 yaşındadır.

Adil Karaismailoğlu Boyu Kaçtır?

Adil Karaismailoğlu’nun boyu 1.70’tir.

Adil Karaismailoğlu Ne Mezunudur?

Adil Karaismailoğlu, Karadeniz Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği bölümünden mezundur. Yüksek lisansını Bahçeşehir Üniversitesi’nde yapan Adil Karaismailoğlu, Kentse Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi alanında eğitim almıştır.

Adil Karaismailoğlu Ne Zaman Bakan Oldu?

Adil Karaismailoğlu, 28 Mart 2020 tarihinde cumhurbaşkanlığı kararı ile Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı görevine getirilmiştir.

Adil Karaismailoğlu Önceki Görevi Nedir?

Adil Karaismailoğlu, önceki meslek hayatında 1995 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü yapmıştır. 1998 yılında ise İETT Genel Müdürlüğünün çeşitli birimlerinde görev almıştır. 2002 yılında ise İBB Trafik Müdürlüğü’nde Müdür Yardımcısı olarak çalışmıştır. 16 Kasım 2009 tarihinde ise Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğüne atanarak görev almıştır.

Adil Karaismailoğlu’nun Hayata Geçirdiği Projeler

Adil Karaismailoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde görev aldığı süre boyunca Master Planı, İstanbul Otopark, İstanbul Ulaşım Master Planı, İstanbul Trafik Güvenliği Master Planı ve İstanbul Lojistik Master Planı gibi birçok planın hayata geçirilmesine katkı sağlamıştır. İstanbul Karayolu altyapısını geliştirerek daha iyi bir hal alması için tünel ve kavşak projeleri tasarlanmıştır. Tüm bu çalışmaların yanı sıra İstanbul genelinde Raylı Sistem Yatırım Planı projesi ile 1100 kilometrelik raylı sistem ağı için geliştirilen proje ve fizibilite çalışmalarını tamamlamıştır.

Yine Adil Karaismailoğlu öncülüğünde 1050 kilometre olan bir bisiklet yolu planlanarak, bisiklet paylaşım sistemi geliştirilmiş ve İstanbul şehrinin çoğunda meydanlar ve yaya yolları tasarlanmıştır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir