Adet Dönemi Neden Sivilce Çıkar?

Adet Dönemi Neden Sivilce Çıkar?
04.11.2022 16:41
Kadınların, ayda 1 defa regl periyoduna girmesi, beraberinde bazı hormonal değişiklikleri de getirmektedir. Adet döneminde neden sivilce çıkar, ödem kaç kilo olur, panik atağı tetikler mi? Adet dönemi dışında hafif kanama neden olur, neden üşürüz? Cevapları yazımızda.

Adet dönemi hem hormonal hem de psikolojik olarak kadınları etkileyen bir süreçtir. Hormon değişikliğiyle, gergin, fazla duygusal, alınganlık, karamsarlık, yataktan çıkmak istememek gibi birçok olumsuz duygu durumuna sebep olabilir.

Ciltte regl dönemiyle birlikte oluşan aknelerinde hormon seviyelerindeki artış olduğu belirtilmektedir. Adet döneminde fazla salınan testosteron hormonu cilt yüzeyinde akneye sebep olmaktadır.

Vücuttaki hormon seviyelerinin sürekli olarak değişmesi vücut yağlanmasına sebep verebilir. Normalden daha yağlı saç diplerinin oluşması, şişkinlik, halsizlik gibi durumlar regl döneminden kaynaklı hormon seviyelerindeki dengesizliklerdir.

Adet Dönemi Dışında Hafif Kanama Neden Olur?

Adet görmeye yeni başlamış bir genç kızın adetleri düzensiz olabilir. Kanama ilk ay görülüp daha sonra 3-4 ay kesilebilir. Bu yumurtalığın kadınlık evresine geçişi sırasındaki bir hazırlık sürecidir. Adet günü dışında hafif kanlanmalar bu gibi durumlardan kaynaklıysa endişe edilecek bir problem yoktur.

Yetişkin bir kadın adet dönemi dışında hafif kanlanmalar yaşıyorsa, bir hastalık değil ama belirti olarak değerlendirilebilir. Böbrek üstü bezi, rahim içi rahatsızlıklar, tiroid gibi sebeplere bağlı olabilir. Ayrıca hafif kanama bir sebebi olmayabileceği gibi, kafa içindeki salgı bezlerinden de kaynaklı olabilir.

Adet Döneminde Ödem Kaç Kilo Olur?

Adet dönemi öncesinde hafif sancılanmalarla kendisini belli eder.  Göğüslerde hassasiyet, halsizlik, baş dönmesi, mide bulantısı, eklem ağrısı da görülebilecek belirtilerdir. Adet gördükten yaklaşık olarak 2-3 gün sonra kendiliğinden kaybolacaktır.

Bu dönemde hormon seviyelerindeki dengesizliklerden kaynaklı vücut ödem tutar. Bu vücudun gerçekten yağlanması anlamına gelmemektedir.  Yani vücuttaki zehirli suların bedeninizi şişirmesinden kaynaklı olduğunu belirtelim.

Kadınların regl döneminde 2-3 hatta bazen 5 kiloya kadar ödem tutması normal olarak adlandırılmaktadır. Adet döneminden yaklaşık olarak 2-3 gün sonra normal kilonuza otomatik olarak geri dönersiniz.

Adet Dönemi Panik Atağı Tetikler Mi?

PMS dönemi, kadınların adet dönemindeki hassasiyet, gerginlik, duygu durum dalgalanmaları gibi özellikle psikolojilerini etkileyen adet sendromudur. Kadınların %80’i hayatlarında bir kez PMS dönemi yaşadıklarını belirtmişlerdir.

Eğer kişide panik atak varsa adet döngüsü panik atağı tetikleyebilir. Normalden daha duygusal olma, mutsuzluk, gerginlik, sosyal hayata karışamama, iştahta artma, sancı, kramp gibi depresif ruh halleri yaratabilir. Dünyanın birçok ülkesinde kadınların bu hassas dönemi göz önünde bulundurularak adet dönemlerinde 1-2 gün kadınlara iş yerleri izin vermektedir. Kadınlar bu izinlerden sosyal hak olarak faydalandırılırlar.

Adet Dönemi Neden Üşürüz?

Kadınlar adet dönemi dışında da erkeklerden daha fazla üşümektedir. Bunun sebebi kadınlık hormonudur. Östrojen hormonu salgılayan kadınların özellikle el ve ayakları daha soğuk olmaktadır.

Östrojen hormonu ne kadar çok üretilirse, vücut o kadar çok üşüyecektir. Kadınların vücutlarındaki ısı reseptörleri, kan damarlarını düşük bir sıcaklıkta bile kapatmaya yönelik çalışırlar. Özellikle doğum sonrası ve regl döneminde kadınlar daha da çok üşür. Bunun sebebi, vücudun hayati organlarını korumak istemesi için vücudu değil cildi soğutmasından kaynaklı fiziksel bir tepkidir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir