Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Pınar Gültekin Haksız Tahrik İndirimi Davası İçin Harekete Geçti!

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Pınar Gültekin Haksız Tahrik İndirimi Davası İçin Harekete Geçti!
25.06.2022 13:27
Ekim 2022 aylarında Meclis'e düzenlenmesi beklenen yargı paketinde tahrik indiriminin değişmesi bekleniyor. Pınar Gültekin davası nasıl sonuçlanacak? Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Pınar Gültekin haksız tahrik indirimi davası için harekete geçti. Daha fazlası ve son dakika gelişmeleri haberimizin detaylarında..

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Pınar Gültekin’in katili Cemal Metin Avcı'ya uygulanan ve tartışma yaratan haksız tahrik indiriminin yeniden düzenlenmesi için talimat verdi. Pınar Gültekin davası nasıl sonuçlanacak? Meclis'e düzenlenmesi beklenen yargı paketinde tahrik indiriminin değişmesi ne zaman olacak?

Bürokratlar TCK’nın 29. maddesi üzerinde çalışma başlattı. Hürriyet'ten Oya Armutçu'nun haberine göre, Türk Ceza Kanunu’nun mevcut 29. maddesinde düzenleme, “Haksız bir fiilin meydana getirdiği hiddet veya şiddetli elemin etkisi altında suç işleyen kimseye, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yerine 18 yıldan 24 yıla ve müebbet hapis cezası yerine 12 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası verilir” şeklinde. Bu indirimler kademeli şekilde azaltılacak. Taslak çalışma ışığında, haksız tahrik indirimleri kademeli uygulanıp azaltılacak.

PINAR GÜLTEKİN DAVASI NASIL SONUÇLANDI?

Pınar Gültekin cinayetindeki gibi “tasarlayarak ya da canavarca hisle veya eziyet çektirerek kasten öldürme suçunun işlenmesi halinde” haksız tahrik indirimi uygulanmaması değerlendiriliyor. Bu indirimin yapılması halinde de, kriterleri net şekilde gösterilecek. Düzenlemenin ekim ayında Meclis’e sunulacak yargı paketinde yer alması bekleniyor. 

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir