Ada Parsel No Nedir?

Ada Parsel No Nedir?
05.09.2022 17:22
Ada parsel numarası ile ilgili pek çok araştırılan konu mevcuttur. Peki ada parsel no nedir, ada parsel nodan adres bulma nasıl yapılır, ada parsel no nasıl öğrenilir, ada parsel no ile imar sorgulama nasıl yapılır, borç sorgulama nasıl yapılır, ada parsel numarası nasıl değişir? Yazımızda cevapları ile sizlerle..

İmar kanununa göre, sınır tespiti ile çevrelenen tüm parsellere ada denir. Yollar, sokaklar, denizler, göller ve ormanlar gibi kamu malı sayılan yapay ve doğal sınırları olan parseller topluluğudur. Parsel, sınırları İmar Kanununun ilgili hükümlerine göre belirlenmiş arazi parçasıdır. Kadastro parselleri ve şerit parseller olmak üzere iki tür parsele taşınmaz denir. Ada parsel no ise bunların numaralarına denmektedir.

Ada Parsel No’dan Adres Bulma Nasıl Yapılır?

TAKBIS uygulamasına geçiş yapan iller için internet üzerinden ada pastel numarasından adres aranabilir. Tabi Tapu dairesine başvuru yapıldıktan sonra. Kadastro Müdürü, başvuruda bulunulacak taşınmazın tapusunun alınması ve uygulama alanında çalışmaya başlamadan önce tapu örneği alınması için personele talimat verecektir. Adres size elektronik olarak verilir veya işlenir.

Ada Parsel No Nasıl Öğrenilir?

Ada ve parsel bilgilerine kolay erişim sağlanabilmesi mümkündür. Adres bilgileri ile ada parsel numaraları Belediye Tapu ve Kadastro uygulaması üzerinden erişim sağlanarak bulunabilir.

Ada Parsel No İle İmar Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tüm imar sorgulamaları belediye mülkiyeti veya tapu sicili aracılığıyla yapılır. Taşınmazın imar durumu ve tapusu ile ilgili tüm bilgiler belediye tarafından vatandaşa sunulmaktadır. E-Devlet, tüm bölgelerin durumuna meydan okumak için geliştirilen sistemlerden biridir. Bu sayfada vatandaşlar, kalkınma planları ve durumlarına ilişkin çalışmalara daha yakından bakabilirler. e-Devlet'te Belediye sekmesi üzerinden bina yönetimi anketleri yapılmaktadır. Öte yandan, Tapu Müdürlüğü'nün internet adresi üzerinden imar durumunu kontrol etmek isteyen herkes, bir web arama motoruna https://parselsorgu.tkgm.gov.tr/ yazarak sisteme erişebilir. Kimlik bilgilerinizi girdikten sonra çıkan sayfada Kabul Et seçeneğine tıklayın. Ardından işlemek istediğiniz ilçeyi girin. Her ilçe için ayrı bir bölge durumu inceleme sayfası oluşturulur. Aranan bölgeler, açık sayfalar ve kategoriler aracılığıyla aranır. Bu kalkınma planları e-devlet üzerinden detaylı olarak incelenebilir.

Ada Parsel No İle Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ada parsel numarası ile borç sorgulamanın nasıl yapılacağı merak edilip araştırılan bir konu haline gelmiştir. Ada parsel numarası ile borç sorgulamak şu anlık yapılması mümkün olan bir işlem değildir.

Ada Parsel Numarası Nasıl Değişir?

Ölçü krokisine gidilerek yanlış yazılan ada parsel numaraları krokiye göre düzeltilebilir. Mal sahibinin böyle bir düzeltme talep etmesi halinde, Medeni Kanunun 1019. maddesi uyarınca mal sahibine bildirilmek suretiyle giderilebilir ve karara bağlanabilir. Sorun, paftadaki paket numarasından ve boyut krokisindeki parsel numarasından anlaşılabilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir