2022 Yılında Türkiye, Geri Dönüşüm Konusunda En Önemli Ülkeler Arasında!

2022 Yılında Türkiye, Geri Dönüşüm Konusunda En Önemli Ülkeler Arasında!
04.08.2022 16:34
Son kullanma tarihi geçmiş kıyafetleri atmak yerine ipliğe işliyor ve giyim olarak tüketiciye geri veren Türkiye 2022 yılında geri dönüşüm konusunda çok önemli bir noktada. Türkiye 2022 yılında geri dönüştürülmüş ürünlerle ne yapıyor? Geri dönüştürülmüş iplik kullanımı zorunlu mu? İşte detaylar…

Atıktan elyafa, elyaftan iplikten kumaşa... İplik fabrikalarında tekstil atıkları binlerce çivi sistemi ile parçalanarak pamuğa dönüştürülür. Tamamen elektriğe dayalı, kimyasal katkı içermeyen bu işlem sabır ve emek ister. 1.500 ton ağırlık kapasiteli bir iplik fabrikasında en az 75 kişi çalışıyor. Silivri iplik fabrikalarında iş gücünün çoğunluğunu kadınlar oluşturuyor. Binlerce kişinin hizmet verdiği Türkiye, iplik fabrikalarındaki başarılarıyla dünya çapında adından söz ettiriyor. "En ince, en kaliteli iplik" iddiasıyla başlar. Tekstil İhracatçıları Derneği Başkanı Elgin Aydın, Türkiye'de atıklardan geri dönüştürülen ipliğin kalitesini şöyle anlatıyor: Dünyadaki lif uzunluğu 1 cm değil 1.3'tür. Bu, daha kaliteli geri dönüştürülmüş iplikler üretmemizi sağlıyor” diye açıklıyor.  Ergin Aydın, Türkiye'nin iplik üretiminde dünyanın en iyisi olduğuna inanıyor. "Türkiye, üretim hacmi açısından Çin ve Hindistan'dan sonra dünyanın üçüncü büyük ülkesi ama bence dünyanın en kaliteli geri dönüştürülmüş ipliğe sahip ülkesi. Makine ne kadar yeniyse teknolojik imkanlar o kadar büyük.” 2025 yılından sonra %25 geri dönüştürülmüş iplik zorunluluğu var.


Tekstil Atıklarının Ne Kadarı Geri Dönüştürülebilir?

Dünyadaki tekstil atıklarının %97'si geri dönüştürülebilir, ancak yalnızca %15'i işleniyor. Tekstilin doğaya verdiği bu zararı önlemek için AB, 2025'ten itibaren yürürlüğe girecek bir dizi karar aldı. Atıkları atmak veya yakmak yerine geri dönüştürülmüş iplik kullanımını artırıyoruz. Bu kararlar, yüzlerce ülkeye tekstil ihracatı yapan Türkiye'ye de yeni kapılar açıyor.

 Girişimci Serbülent Karabulut, küresel markaların Türkiye'nin geçmişini kullanarak geri dönüşüm projelerine ortak olabileceğini söylüyor. "Türkiye, gelişmiş makine parkuru ile neredeyse yapılması imkansız olan ince, kaliteli iplikler üretiyor. Bu anlamda çok ciddi ihracat kapasitesine sahip bir sektörüz. İhracat kapasitemiz %80'e yakın."

 

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

News Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir