2 Aylık Bebek Tek Seferde Kaç Ml Süt İçer?

2 Aylık Bebek Tek Seferde Kaç Ml Süt İçer?
20.12.2022 20:48
Henüz dünyaya adaptasyon sürecinden geçen ve tamamen size ihtiyaç duyan bebekler hakkında merak ettiklerinizi yanıtlıyoruz. 2 aylık bebek tek seferde kaç ml süt içer, günde kaç kez kaka yapar, uykusunda neden ağlar? 2 aylık bebek ayaklarının üstüne basar mı, zeytinyağı verilir mi, yatağı nasıl olmalı, yan döner mi? İşte detaylar.

Bebekler doğduktan sonra belli aralık ve miktarlarda emzirilmelidir. Henüz yeni doğmuş bir bebeğin mide kapasitesi çok dar ve yutma fonksiyonları da tam olarak gelişmediği için midesine çok az miktarda süt gidecektir. Bebek 2.ayındayken midesi yeni doğmuş bir bebeğe göre nispeten daha büyük olacağı için, iştahı da artacaktır. Bebekler 2 aylıkken her öğünde 90-150 ml arasında süt içmektedir.

2 Aylık Bebek Günde Kaç Kez Kaka Yapar?

Bebeklerin sindirim sistemleri yetişkin sindirim sistemine benzemeyecektir. Ancak 6.aydan sonra ilk kez alınan ek gıdayla birlikte katı yiyeceklerle tanışır, 36.aydan sonra bir yetişkinin sistemine benzemeye başlarlar. Bundan dolayı hassas olan mide ve bağırsak fonksiyonları bebekten bebeğe göre değişecektir. Ancak ortalama olarak 2 aylık bir bebeğin günde ortalama 1-3 kez kaka yapması idealdir.

2 Aylık Bebek Uykusunda Neden Ağlar?

Bebeğiniz uykusundan ağlayarak uyanıyorsa bunun bilinen en yaygın sebebi gaz sancısı problemidir. Bu süreç içerisinde sadece anne sütüyle beslendiği için gaz problemleri sıklıkla yaşanır.  Ayrıca bezi kirliyse, ortamda çok fazla ses varsa veya uyuduğu oda fazla aydınlıksa yine uykusunda ağlayabilir.

2 Aylık Bebek Ayaklarının Üstüne Basar Mı?

Bebeklerin yürüme evresine geçebilmeleri için öncelikle bazı fiziksel ve nörolojik süreçleri tamamlamaları gerekmektedir. Bebekler henüz birkaç aylıkken yürüyemezler. Ortalama olarak bir bebeğin yürüme çağı 12-18 ay aralığında değişecektir.

Fakat 1 yaşından erken yürüyen bebekler de vardır. 9-12 ay arasında desteksiz bir şekilde ayakta tam olarak durabilirler. Fakat bir bebeğin henüz 2 aylıkken kas ve kemik sistemi ayakta durmaya elverişli olmadığı için ayaklarının üzerine basamaz.

2 Aylık Bebeğe Zeytinyağı Verilir Mi?

Zeytinyağı tekli doymamış yağ asitleri açısından zengin ve çok sağlıklı bir besindir. Yetişkinlerde kalp-damar sağlığı açısından çok büyük etkileri olan zeytinyağı6.aydan sonra bebeğin mamasının içerisine 1 çay kaşığı olarak eklenebilir.

Uzmanlar bozulmamış, soğuk sıkım içerisinde herhangi bir katkı maddesi bulunmayan, arı zeytinyağının anne sütüne eş değer olduğunu belirtmektedirler. Ancak bebeklere 6.aya kadar anne sütü dışında herhangi bir besin vermeye ihtiyaç olmadığına da dikkat çekmektedirler.

2 Aylık Bebek Yatağı Nasıl Olmalıdır?

Bebeklerde en sık görülen ölüm şekillerinden biri de solunumdan kaynaklı ani ölümlerdir. Bundan dolayı bebeklerin yatağında oyuncak hayvan, yastık gibi fazladan ürün bulundurmamalısınız. Yatağı çok sert olmamalıdır Ayrıca henüz nefesini kontrol edemediği için yatak, bebeğin içine gömülmeyeceği sertlikte olmalıdır. Doğal malzemeden üretilmiş, bebeğin cildini tahriş etmeyecek dokuda ürünlerden meydana geldiğine emin olmalısınız. Bebeğinizin ölçülerine uygun mümkün olduğunca sade döşenmiş sünger bir yatak tercih edebilirsiniz.

2 Aylık Bebek Yan Döner Mi?

Bebekler 2 aylıkken yatırıldıkları zaman başlarını dikleştirmeye çalışırlar. Yan yatırıldıkları zaman, sırtüstü dönebilirler. Ancak bebeğiniz 2 aylıkken kas ve iskelet sistemi henüz güçlü olmadığı için tek başına yana dönemez. 4.ayından itibaren yan dönmeye başlayacaktır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir