140journos Kurucusu Kimdir?

140journos Kurucusu Kimdir?
19.10.2022 18:10
140journos kanalı yaratıcı ve ilgi çekici videolarıyla çoğu insanın merakını uyandırmayı başardı ve çokça sevildi. 140joursnos kurucusu kimdir? 140journos benzeri kanallar nelerdir? 140journos isminin anlamı nedir, nasıl okunur, ne zaman kuruldu? İşte tüm detaylar...

Engin Önder, Yaratıcı Fikirler Enstitüsü ve 140journos’un kurucusu olarak bilinmektedir. İçinde yaşadığı coğrafyayı anlamak ve anlatmak için iletişim tasarımı ve reklamcılık eğitimi alırken erken yaşta başladığı profesyonel kariyerine bugün seri girişimci olarak devam ettiği bilinyor.

 Yapımcılığını üstlendiği projelerle 2012 ve 2014 yıllarında İstanbul Tasarım Bienali’ne katılmıştır ve 2013 yılında Fransa Perpignan’da IŞİD’in ilk fotoğraflarının uluslararası medyaya satışını yönettiği bilinmektedir. 2014 yılında World Press Photo Multimedia Long Feature kategorisinde ekibiyle birincilik elde ettiği biliniyor.

140journos Benzeri Kanallar Nelerdir?

140journos kanalı içinde yaşadığı coğrafyayı anlamak ve anlatmak için kurulan bir kanal olarak bilinmektedir. 140journos benzeri kanallar arayışı çoğu insan tarafından gerçekleşiyor. 140journos kanalını seven ve izleyen çoğu kullanıcının buna benzer kanal önerileri aşağıdaki gibidir:

·        DW Türkçe'nin Avrupa Videoları

·        TRT Belgesel

·        TRT Ayvaz'da İlber Ortaylı ve Kadim Şehirler

·        TRT 2'de Anadolu Arkeolojisi

·        SLOT Youtube

140journos İsminin Anlamı Nedir?

140journos ismi kurulduğu dönemde Twitter'daki karakter sınırı olan 140 ve gazeteci anlamına gelen journos kelimelerinden oluştuğu bilinmektedir. Aynı zamanda Fransızca ve İngilizce dillerinde de yayın yapılmaktadır. Journos kelimesi Fransızca ve İngilizce bir kelime olarak bilinir ve Türkçe karşılığı ise "Gazeteciler" anlamına gelir. Bir diğer anlamı ise "Günlükler" olarak karşımıza çıkmaktadır.

Önder, 2015 yılında Time dergisi tarafından "gelecek neslin liderleri" arasında gösterildiği bilinmektedir. Günümüzde aktif olarak YouTube, Twitter, Facebook, Instagram gibi ücretsiz platformlardan yayın yapan 140journos; BluTV ve Exxen gibi ücretli platformlar için de içerik ürettiği biliniyor.

140journos Nasıl Okunur?

Journos kelimesi Fransızca ve İngilizceden gelmektedir. Bu kelime ana dilinde ‘’ cournos ‘’ gibi bir seslendirmesi mevcuttur. Fakat kanalın sahipleri yüz kırk curnos diye seslendirmişlerdir. Birçok seven ise yüz kırk curnos ya da 140journos diye de okumaktadır.

140journos Ne Zaman Kuruldu?

140journos kanalı gönüllü bir topluluğun oluşturduğu; Türkiye ile ilgili belgesel videolar, görsel hikâyeler ve araştırma videoları üreten bir medya yayıncısı olarak bilinmektedir. 19 Ocak 2012 tarihinde 140journos kanalı Cem Aydoğdu ve Engin Önder tarafından kurulduğu bilinmektedir.

140journos'un videoları milyonlarca kere izlendiği bilinmektedir. Örneğin 2022 itibarıyla son iki yıldaki rakamlara bakıldığında, YouTube platformunda 18 Haziran 2019 tarihinde yayına girmiş olan Hasan Mezarcı ile ilgili "dedim dedim inanmadınız" isimli videonun 3 milyonun, 18 Mayıs 2020 tarihinde yayına girmiş olan Ali Babacan ilgili "sakın kader deme" isimli videonun ise 3.5 milyonun üzerinde izlendiği görülüyor. 140journos'un kendisi ve çeşitli çalışmaları internet ve yazılı basında da birçok kez haberlere konu olduğu bilinmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir