14 Mayıs'ta Oy Kullanırken Bunu Yapanlar Seçim Suçu İşlemiş Olur!

14 Mayıs'ta Oy Kullanırken Bunu Yapanlar Seçim Suçu İşlemiş Olur!
31.03.2023 15:42
14 Mayıs seçim yasakları neler? 14 Mayıs seçim gününde bunları sakın yapmayın...

Yaklaşan 14 Mayıs'ta gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile birlikte, bu döneme ait suçlar ve cezalar yeniden gündeme geldi.  Seçim sürecinde işlenen suçlar, 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun'un "Seçim Suçları ve Cezaları" bölümü ayrıntılı olarak düzenlenmektedir. Bu suçlar, diğer suçlardan farklı olarak seçim süreci ve seçim gününe haiz müeyyidelere tabidir. İdari para cezaları ve 5 yıla kadar hapis cezası gibi yaptırımlar, suçların sonuna göre uygulanabilmektedir. Örneğin, seçim günü yetkili kurulların emirlerine uymayan seçmenlere idari para cezaları verilebilmekte, mükerrer oy kullananlar ve seçim sandığını çalanlar ise 5 yıla kadar hapis cezası ile yargılanabilmektedir.

Bu konuda açıklama yapan Avukat Ender Unutan Ersözlü, seçimlerin güven ve eşitlik ortamında gerçekleştirilmesinin toplumsal barış açısından önemli olduğunu vurgulayarak, seçmenlerin seçim süreci boyunca dikkatli ve titiz olmaları gerektiğini belirtmiştir.

İlgili Kanun'da, seçimin kesinleştiği tarih ile oy verme günü arasındaki süreçte dikkat edilmesi gereken seçim suçlarına değinen Ersözlü, şu bilgileri paylaştı; "Oy verme günü ve öncesi seçim yasaklarına riayet etmeyenler ve yasak propaganda yapanlara çeşitli müeyyideler uygulanabiliyor. Örneğin seçim propagandasına engel olmak ve seçim propaganda matbualarının yayınlanmasına veya ilanına mani olmak veya bunları tahrip etmek, seçim suçu olarak değerlendiriliyor. Bu suçu işleyenler altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile karşı karşıya kalabilir. Ayrıca, tamamen veya kısmen sahte seçmen kütüğü veya seçmen listesi tanzim eden, bozan, çalan veya yok edenler hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 'belgede sahtecilik' suçuna ilişkin hükümlerine göre verilecek ceza yarı oranında artırılıyor. Kanun'da yazılı kurulların toplanmalarına veya görevlerinin ifasına mani olanlar, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılabiliyor. Seçmen kütüğüne yazılmaya hakkı olmayan bir seçmeni yazan veya yazılmak hakkı olan bir seçmeni yazmayan veya kütüğe yazılmış olup da silinmesi gereken seçmenin adını silmeyen veya silinmemesi gerektiği halde o seçmenin adını silenler bir yıldan iki yıla kadar hapis cezası alabiliyor."

Avukat Ender Unutan Ersözlü, çeşitli cezaların söz konusu olabileceği diğer seçim suçlarından bazılarını da şöyle sıraladı; "Kanun'a göre, sandık başında oy verme yönünden kendisine yüklenen sorumlulukları yapmayanlar, kullandıkları oyları sosyal medyada paylaşanlar, oyunu kullandıktan sonra ihtara rağmen sandık başından ayrılmayan veya herhangi bir müdahale telkin veya tavsiyede bulunan veya bunlara teşebbüs eden kimseler seçim suçu işlemiş olur. Mükerrer oy kullanmak, seçmen olmadığı halde oy kullanmak, sandık çalmak, seçim tutanağını tahrif etmek, haksız oy temini için menfaat teklif etmek, seçmenin oy kullanmasına engel olmak, silah taşımak gibi fiil ve eylemler, seçim kanunu kapsamında seçim suçu olarak değerlendiriliyor. Bu suçları işleyenler idari para cezasından çeşitli sürelerde hapis cezalarına kadar bazı müeyyidelerle karşı karşıya kalabiliyor."

Seçimlerin eşitlik ve güven ortamında geçmesi için seçmenlerin seçim yasaklarına ve kurallarına riayet etmesinin önemini vurgulayan Ersözlü, "Seçim suçları sadece seçim dönemlerinde gündeme geldiği için uygulama alanı ve süresi dardır ve çok az bilinir. Fakat bilerek ya da bilmeden seçim suçu işleyenler, seçim sonrası sürpriz yargılamalara, para ve hapis cezalarına maruz kalabiliyor. Seçim suçu süreçlerinden gördüğümüz kadarıyla, seçim yargılamaları azımsanmayacak bir oranda. Bu sebeple seçmenlerin, seçimde görev alanların ve siyasi partilerin seçim suçlarına konusunda bilinçlenmesi gerekiyor" dedi.


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlgili Haberler

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir