Yunanistan Başbakanı, Türkiye'yi Yine Avrupa'ya Şikayet Etti!

Yunanistan Başbakanı, Türkiye'yi Yine Avrupa'ya Şikayet Etti!
05.07.2022 19:02
Türkiye'yi şikayet etmek için hiçbir fırsatı kaçırmayan Yunanistan Başbakanı Miçotakis, yine Avrupa'nın kapısını çaldı.

Mayıs ayındaki Washington ziyareti ile birlikte Türk-Yunan ilişkilerini çıkmaza sokan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, yine Türkiye'yi Avrupa'ya şikayet etti. Avrupa Parlamentosu'na (AP) konuşma yapan Yunan Başbakan, Türkiye ile ilgili; "Yunanistan egemenliğinin sorgulanmasını hiçbir şekilde kabul etmeyecek" ifadelerini kullandı.

Avrupa Tarihi İçin Dönüm Noktası

Yunan hükümetine taraftarlığıyla bilinen Eleftheros Typos gazetesinin haberinde 'Miçotakis, Türkiye hakkında ne dedi?' ara başlığını kullandı. Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin enerji ve gıda krizini beraberinde getirdiğini vurgulayan Yunan Başbakan, savaşın Avrupa tarihi için bir dönüm noktası olduğunu söyledi. Miçotakis, yaptığı açıklamada "Her türlü oldu bittinin önüne geçmede Ukrayna'ya borçluyuz, bu özellikle Yunanistan ve Güney Kıbrıs için özel bir önem arz ediyor" ifadelerini kullandı.

''Türkiye'nin Saldırganlığına Atıfta Bulunuyorum''

Miçotakis'in Türkiye ile ilgili yaptığı açıklamada ise "Türkiye'nin saldırganlığına atıfta bulunuyorum, Avrupa Konseyi'nin buna karşı kararları haklı. Yunanistan, ulusal egemenliğinin sorgulanmasına müsamaha göstermeyecektir. Her şey uluslararası hukuka göre yapılıyor, hile hurdayla değil." ifadeleri yer aldı.

Yunan Başbakan'ın Türkiye Söylemleri

Yunanistan'ın popüler haber sitesi in.gr 'Miçotakis'ten Türkiye'ye mesajlar/Kabadayılığa hayır' başlığıyla okurlarının karşısına çıktı. CNN Yunanistan, 'Yunanistan egemenliğinin sorgulanmasına izin vermeyecektir' başlığını tercih etti, Yunan Başbakan'ın Ankara'ya sert mesajlar gönderdiği yorumunu yaptı. CNN ayrıca, Miçotakis'in "Doğu Akdeniz'de yeni bir yayılmacılığa ve imparatorluk fantezilerinin dirilmesine ihtiyacımız yok" dediğini yazdı.

Skai televizyonu, internet sitesinde 'Miçotakis Avrupa Parlamentosu'nda: Ulusal egemenliğimizin sorgulanmasına hiçbir şekilde müsamaha göstermeyeceğiz-İhtilaflar blöflerle çözülmez' manşetini attı

Canlı Bağlantı Yaptı

Haziran ayı sonundaki NATO Zirvesi'nin ardından Türk-Amerikan ilişkilerinde açılan yeni sayfa, Yunan medyasında yer almayı sürdürüyor. ABD lideri Joe Biden'ın Türkiye'ye F-16 savaş uçağı satışının arkasında durması, Amerikan Kongresi'ndeki Yunan-Amerikan Cumhuriyetçilerin Biden'a ateş püskürmesine yol açtı. Cumhuriyetçi siyasetçiler Gus Bilirakis ve Nicole Maliotakis, Biden'ın Türkiye'ye F-16 satışına onay vermesini 'şoke edici' olarak tanımlıyor.

Yunan asıllı Cumhuriyetçiler, Türkiye'ye silah satılmasına kararlı bir şekilde karşı olduklarını vurgulayıp F-16'ların Doğu Akdeniz'de yalnızca Yunanistan'a değil İsrail ve Güney Kıbrıs'a daha fazla gözdağı vermeye yol açacağını ileri sürdü.

Pazartesi akşamı Yunan Skai televizyonuna röpartaj veren Gus Bilirakis, daha da ileri gidip "ABD Türkiye'yi hiçbir tip silah satmamalı" dedi. Yunan asıllı siyasetçi, ABD'nin Yunanistan'ın egemenliğini koruyacağına dair daima güvence aldığını belirtti ancak Joe Biden'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la Madrid'de yaptığı görüşmenin sonucundan büyük hayal kırıklığı duyduğunu söyledi.

Bilirakis, Türkiye'ye F16 Satışını Engellemek İçin Her Şeyi Yapacağız Dedi

Ankara ve Washington arasındaki silah anlaşmasının engellenmesi gerektiğini savunan Bilirakis, Türk F-16'larının modernizasyonunun da gerçekleştirilmemesini istedi. Cumhuriyetçi Bilirakis, Biden'ın savaş uçağı satışına yeşil ışık yakarken İsrail ve Güney Kıbrıs'ı dikkate almadığını da dile getirdi.

Gus Bilirakis, diğer Yunan asıllı politikacılarla birlikte Türkiye'ye F-16 satışını engellemek için her şeyi yapacaklarını söyledi, "Atina'nın Washington'da daha fazla güvenilirliği olsa da ne yazık ki Ankara'nın da çok güçlü bir lobisi var" dedi.


İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir