Yol Çökmesinin Ardından Roma Dönemi Tünelinin Tespit Edildiği Sokakta 14 Eve Tahliye Kararı

Yol Çökmesinin Ardından Roma Dönemi Tünelinin Tespit Edildiği Sokakta 14 Eve Tahliye Kararı
25.06.2022 13:22
Şanlıurfa'da dün önce paniğe yol açan sonrasında da şaşırtan bir olay yaşandı. Kentte çöken bir yolun altında bulunan Roma dönemine ait bir tünel çıktı. Bölgede 14 ev tahliye edilirken, evlerin kamulaştırılıp yıkılabileceği açıklandı.

Şanlıurfa’da dün yolun çökmesi sonucunda altından Roma dönemine ait olduğu değerlendirilen bir tünelin çıktığı sokakta, risk nedeniyle 14 evin boşaltılmasına karar verildi. Evlerin, oluşturulacak komisyonun vereceği kararlar sonucunda kamulaştırılacağın da kaydedildi.

DHA’da yer alan habere göre ilçede dün belediye ekipleri tarafından parke taşlarının onarımı yapılırken, yolda aniden bir çökme meydana geldi. 3 metre derinliğinde olan bu çöküntü, mahallede büyük bir paniğe neden oldu.

Ekipler, çukura inip inceleme yaptıklarında ise metrelerce uzunlukta, Roma döneminden kalma olduğu değerlendirilen bir tüneli fark etti.

“Buranın Yıkılma Kararı Verileceği Söyleniyor”

Bun olay üzerine bölgeye sevk edilen ekipler, sokağı yaya ve araç trafiğine kapattı. Çukurun üzeri sacla örtülürken, sokağın giriş ve çıkışları, önlem amacıyla güvenlik şeridiyle kapatıldı. Sokaktaki herhangi bir oluşabilecek çökme riski nedeniyle 14 ev ise tahliye edildi. Çökme riskine karşı evlerin; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi ile Müze Müdürlüğü’nce oluşturulacak komisyonun vereceği karara göre kamulaştırılıp yıkılabileceği kaydedildi. Yolun altından tünel çıkmasının ardından mahalle sakinleri şoke oldu. Yıkım ve kamulaştırılma kararının verilebileceğinin gündeme gelmesinin ardından mahalle sakinleri için meraklı bekleyiş de başladı. Şu an için konuyla alakalı kesin bir bilgi olmasa da yakın zaman içerisinde yıkım ve kamulaştırılma konusunda kararın açıklanması da bekleniyor.

Mahallede yaşayan İsmail Kurnaz, çökme sonrası tünel ortaya çıktığını öğrenince mahallece büyük bir şaşkınlık yaşadıklarını belirterek, “Buranın altında tünel olduğunu bilmiyorduk. Belediye görevlileri, sokaktaki parke taşlarını düzeltmek için onarım yaparken çökme meydana geliyor. Çökmenin ardından oluşan göçüğe girildiğinde metrelerce uzunluğunda tünel bulunmuş. Çökme olduğu için sokaktaki evlerin tahliyesi yapıldı. Buranın yıkılma kararı verileceği söyleniyor, biz de gelişmeleri takip ediyoruz” diye konuştu.

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir