Yeni Yerebatan Sarnıcı Açıldı Mı? Yerebatan Sarnıcı Giriş Çıkış Saatleri Nelerdir?

Yeni Yerebatan Sarnıcı Açıldı Mı? Yerebatan Sarnıcı Giriş Çıkış Saatleri Nelerdir?
22.07.2022 13:52
2017 yılından bu yana restorasyon çalışması sürdürülen Yerebatan Sarnıcı'nın restorasyonu bitti. İBB yeni Yerebatan Sarnıcı görsellerini de yayınladı. Bunun için yeni Yerebatan Sarnıcı'nı görmek isteyen ziyaretçiler; Yerebatan Sarnıcı açıldı mı? Yerebatan Sarnıcı nerede? Yerebatan Sarnıcı giriş çıkış saatleri nelerdir? Yerebatan Sarnıcı giriş ücreti nedir? Yerebatan Sarnıcı yeni heykellerin anlamı nedir? gibi sorular sormaya başladı. Biz de yanıtladık...

İstanbul’un eşsiz tarihsel yapılarından ve turistik merkezlerinden olan Yerebatan Sarnıcı’nın restorasyonu tamamlandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, belediye mülkiyetinde yer alan tarihi Yerebatan Sarnıcı’ndaki çalışmaların tamamlandığını duyurdu.

Yerebatan Sarnıcı, Bizans imparatoru I. Justinianus (527-565) tarafından yaptırılmıştır. Suyun içinden yükselen pek çok mermer sütun nedeniyle halk arasında Yerebatan Sarayı olarak isimlendirilmektedir. Sarnıcın bulunduğu yerde daha önce bir bazilika bulunduğundan ötürü yapı Bazilika Sarnıcı olarak da adlandırılır. Ayrıca sarnıç Dan Brown'un Cehennem adlı romanına da konu olmuştur. Hâlihazırda İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür A.Ş. tarafından işletilen Yerebatan Sarnıcı, müze olmanın yanında ulusal ve uluslararası birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

YEREBATAN SARNICI NEREDE?


Yerebatan Sarnıcı İstanbul'un Sultanahmet ilçesinde yer almaktadır. Ayasofya ve Sultanahmet Camii'si ile ayı konumda yer alır alır ve yürüme mesafesinde ulaşımı bulunmaktadır.

YEREBATAN SARNICI AÇILIŞI NE ZAMAN YAPILACAK?

Dünya Miras Listesi’ndeki Yerebatan Sarnıcı, 22 Temmuz’da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılacağı törenle açılacak. Açılış töreninde Mercan Dede konser verecek.

YEREBATAN SARNICI AÇIK MI?

Uzun süredir restorasyon aşamasında olan Yerebatan Sarnıcı 22 Temmuz 2022 Cuma günü itibariyle ziyaretçilere açılacak.

YEREBATAN SARNICI GİRİŞİ ÜCRETİ 2022 NE KADAR?


İBB Kültür AŞ’de yer alan bilgilere göre 2022 yılında sarnıca giriş ücretleri şöyle;

Yerli Ziyaretçi: 50,00 TL

Yabancı Ziyaretçi: 190,00 TL

Öğrenci, Öğretmen ve Askeri Personel: 20,00 TL

* Kredi kartı ve nakit TL geçerlidir. Döviz kabul edilmemektedir.

* Kurum Kültür Bakanlığı’na bağlı olmadığı için Müze Kart geçmez.

 

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

News Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir