Toplantı Sonrası Durum Açıklandı: Yarın Evlerden Çıkılmayacak!

Toplantı Sonrası Durum Açıklandı: Yarın Evlerden Çıkılmayacak!
13.03.2023 22:28
Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Türkiye'de beklenen kuvvetli yağış ve fırtına nedeniyle vatandaşları uyardı.

Ülke genelinde parçalı ve çok bulutlu bir hava beklenirken, Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Giresun, Erzincan ve Tunceli ile Malatya'nın kuzey ve batı çevrelerinde yağmur ve sağanak yağışlar, yer yer gök gürültülü sağanak yağışlar tahmin ediliyor. Ankara, İstanbul ve İzmir de dahil olmak üzere 30 kent için sarı kodlu uyarı, 27 il içinse turuncu kodlu alarm verildi. Vatandaşların olası risklere karşı dikkatli olmaları ve gerekli tedbirleri almaları tavsiye ediliyor.

DOĞU ANADOLU'DA ÇIĞ RİSKİ

Türkiye'de beklenen yağışların bazı bölgelerde kuvvetli olacağı uyarısında bulundu. Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Orta Karadeniz ve Muğla, Denizli, Uşak, Afyonkarahisar, Konya, Aksaray, Nevşehir ve Sinop çevrelerinde yoğun yağış bekleniyor. Özellikle Antalya'nın kuzey ve doğusunda ise çok kuvvetli yağışlar tahmin ediliyor.


Buna ek olarak, doğu Karadeniz'in iç kesimleri ve Doğu Anadolu'nun eğimli ve yüksek kesimlerinde çığ tehlikesi riski bulunuyor. Hava sıcaklıklarında belirgin bir değişiklik olmayacağı, genellikle mevsim normallerine uygun olacağı tahmin ediliyor. Ancak, yurdun kuzey ve doğu kesimlerinde hava sıcaklıklarının normallerin 8-10 derece üzerinde seyretmeye devam edeceği öngörülüyor.

Vatandaşların olası risklere karşı dikkatli olmaları ve gerekli önlemleri almaları öneriliyor.

57 İL İÇİN KRİTİK UYARI GELDİ 

Turuncu kodla uyarılan iller: Aksaray (fırtına),Antalya (kuvvetli yağış),Balıkesir (gök gürültülü sağanak),Bayburt (fırtına),Burdur (kuvvetli yağış),Çanakkale (gök gürültülü sağanak),Erzurum (fırtına),Giresun (fırtına),Gümüşhane (fırtına),Isparta (kuvvetli yağış),İzmir (gök gürültülü sağanak),Karaman (fırtına),Kayseri (fırtına),Kırşehir (fırtına),Kırıkkale (fırtına),Konya (fırtına),Nevşehir (fırtına),Niğde (fırtına),Ordu (fırtına),Rize (fırtına),Sivas (fırtına),Tokat (fırtına),Trabzon (fırtına),Yozgat (fırtına).

Sarı kodla uyarılan iller: Adana (fırtına),Adıyaman (fırtına),Afyonkarahisar (gök gürültülü sağanak),Ankara (gök gürültülü sağanak),Aydın (gök gürültülü sağanak),Bartın (gök gürültülü sağanak),Bilecik (gök gürültülü sağanak),Bolu (gök gürültülü sağanak),Bursa (gök gürültülü sağanak),Çankırı (gök gürültülü sağanak),Denizli (gök gürültülü sağanak),Düzce (gök gürültülü sağanak),Edirne (gök gürültülü sağanak),Elazığ (fırtına),Erzincan (fırtına),Eskişehir (gök gürültülü sağanak),İstanbul (gök gürültülü sağanak),Kahramanmaraş (fırtına),Karabük (gök gürültülü sağanak),Kastamonu (gök gürültülü sağanak),Kırklareli (gök gürültülü sağanak),Kocaeli (gök gürültülü sağanak),Kütahya (gök gürültülü sağanak),Malatya (fırtına),Manisa (gök gürültülü sağanak),Mersin (fırtına),Muğla (gök gürültülü sağanak),Sakarya (gök gürültülü sağanak),Şanlıurfa (fırtına),Tekirdağ (gök gürültülü sağanak),Tunceli (fırtına),Şanlıurfa (fırtına),Uşak (gök gürültülü sağanak),Zonguldak (gök gürültülü sağanak).


SARI VE TURUNCU KOD NE ANLAMA GELİYOR?

Sarı kod, meteorolojik hadisenin olağandışı olmadığını ancak faaliyetlerin etkilenebileceği konusunda uyarıldığı anlamına gelmektedir.

27 il için ise turuncu kodlu alarm verildi. Turuncu kod, hava durumunun tehlikeli olduğunu ve hasar ve kayıpların oluşabileceğini belirtmektedir. Bu nedenle, vatandaşlar tedbirli olmalı, güncel meteorolojik koşulları ve tahminleri takip etmelidirler.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

News Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir