Tayvan ve Çin Arasındaki Savaşın Sebebi Nedir?

Tayvan ve Çin Arasındaki Savaşın Sebebi Nedir?
04.08.2022 13:35
Tayvan ve Çin arasındaki anlaşmazlıklar hakkında oldukça merak edilen konular vardır. Tayvan ve Çin arasındaki savaşın sebebi nedir, Çin Tayvan’ı tanıyor mu? Tayvan ayrı bir ülke mi, askeri gücü nedir? İşte detaylar…

Çin-Tayvan ihtilafı, Asya kıtasındaki Çin Halk Cumhuriyeti ile Tayvan adasındaki Çin Cumhuriyeti arasındaki bir egemenlik meselesidir. Çin'in İkinci Dünya Savaşı sonrası iç savaşından bu yana Tayvan, anakara ve ada hükümetleri arasındaki egemenlik anlaşmazlıklarından kaynaklanan askeri gerilimlere sahne oldu.

 Tayvan ve anakara Çin arasındaki çatışmalar, 1949'dan bu yana 70 yıl boyunca bölgede çok sayıda çatışma ve askeri gerilime yol açtı. Bir zamanlar Portekiz kolonisi olan Formosa adası, Pasifik Okyanusu'nun batı kıyısında yer alır ve Amerikalı tarihçi ve askeri stratejist Alfred Thayer Mahan'a göre denizin dar geçitlere ve boğazlara aktığı en büyük "Boğaz"dır. Güney Çin Denizi, Doğu Çin Denizi ve Filipin Denizi arasındaki önemli bir kavşakta bulunan ada, dünya ticaret yollarının yaklaşık üçte birini kontrol eden bir bölgenin merkezinde yer alıyor.

Çin, Tayvan’ı Tanıyor Mu?


Çin- Tayvan arasındaki gerilimde en çok merak edilen konulardan biri; Çin’in Tayvan’ı tanıyıp tanımadığıdır. Konu hakkında açıklama yapacak olursak; Çin Tayvan’ı ana karadan ayrılmış bir şehir olarak görmektedir.

Tayvan Gerçek Çin Mi?

Tayvan’ın gerçek Çin olup olmadığı sıkça araştırılan konular arasında yer alıyor. Bu noktada konu hakkında açıklama yapacak olursak; Tayvan bağımsızlığını ilan etmeden önce Çin’in bir parçası olarak yer almaktaydı.

Tayvan Ayrı Bir Ülke Mi?

Biraz önce de bahsettiğimiz üzere Tayvan, yaşanılan olaylar sonrasında kendi bağımsızlığını ilan etmiştir. Doğal olarak Tayvan, Çin’den ayrı olacak şekilde bir ülkedir diyebilmemiz mümkün olmaktadır.

Tayvan Askeri Gücü Nedir?

Tayvan’ın askeri gücü hakkında bilgi verecek olursak; kara kuvvetleri tanklar 1.180, zırhlı araçlar 2.000, kundağı motorlu silahlar 483, çekili topçular 1.160, çoklu roketatarlar 115, hava kuvvetleri toplam uçaklar 744, av önleme uçakları 289, nakliye uçakları 19, eğitim uçakları 207, helikopterler 210, taarruz helikopterleri 91, deniz kuvvetleri toplam donanma gücü 117, uçak gemisi 0, firkateyn 22, destroyer 4, korvet 1, denizaltı 4, sahil güvenlik botu 39, mayın gemileri 10’dur.

Tayvan – Çin Olayı Türkiye’yi Etkiler Mi?

Tayvan ve Çin arasında yaşanılan olayların Türkiye’yi etkileyip etkilemeyeceği sıkça araştırılır. Konu hakkında açıklama yapacak olursak; Tayvan ve Çin arasında yaşanılan olaylar Türkiye’yi etkileyip etkilemeyeceği Türkiye’nin nasıl bir tutum seçeceğine bağlıdır.

 

 

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir