Sezgin Baran Korkmaz'ı Nasıl Bir Yargılama Süreci Bekliyor?

Sezgin Baran Korkmaz'ı Nasıl Bir Yargılama Süreci Bekliyor?
16.07.2022 12:54
Avusturya, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) ‘kara para aklama, resmi belgede sahtecilik ve dolandırıcılık’ suçlamaları sebebiyle iadesini istediği iş insanı Sezgin Baran Korkmaz'ı 15 Temmuz Cuma günü ABD'ye teslim etti.

ABD Adalet Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Sezgin Baran Korkmaz'ın Avusturya'dan ABD'nin Utah eyaletine bağlı Salt Lake City kentine getirildiği, "kara para aklama", "elektronik dolandırıcılık" ve "hukukun işleyişini engelleme" suçlamaları sebebiyle yargılanacağı belirtildi. 

Sezgin Baran Korkmaz Neden Yargılanıyor?

Sezgin Baran Korkmaz, modern tefecilik, hileli satışlar ve mafya ile ilişkileriyle anılıyor. Korkmaz, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, uluslararası kara para aklama suçlamasıyla aranmaktadır. Korkmaz'ın Türkiye'de bulunan tüm mal varlığına ve şirketlerine mahkeme el konulmuştur. 5 Aralık 2020 tarihinde eşi Gökçen Korkmaz ile birlikte Türkiye'yi terk eden Sezgin Baran Korkmaz, İsviçre'ye gitmiştir. 2021 yılında ise Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Sezgin Baran Korkmaz'a hakkındaki soruşturma hakkında önceden bilgi vererek yurtdışına kaçmasına imkan tanıdığı Sedat Peker tarafından iddia edildi.Sedat Peker aynı zamanda Ankara Bölge İstinaf Mahkemesi Başkanı Esat Toklu'nun ve diğer yargı üyelerinin Sezgin Baran Korkmaz'a ait lüks bir otelde bedava konakladığını iddia etti. Esat Toklu ise bu iddiayı reddetti. 2 Mayıs 2021'de Korkmaz hakkında açılan soruşturma tamamlandı. Sezgin Baran Korkmaz'ın "mal varlığı değerini aklama" suçundan 7 yıl 6 aya kadar hapis cezası istendi.  Korkmaz'ın aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri'nin Utah eyaletinde vergide sahtecilik yapmaktan ceza almış bir şirketle de ilişkisi bulunmaktadır. Korkmaz, 19 Haziran 2021 tarihinde ABD'nin isteği ile Avusturya'da tutuklanmıştır. 28 Nisan'da Utah Başsavcılığı tarafından Korkmaz hakkında iddianame düzenlenmiştir. Korkmaz; dolandırıcılık, kara para aklama ve devlet işlemlerine engel olma suçlarından 225 yıl hapis istemiyle yargılanacak.

Sezgin Baran Korkmaz Hakkındaki Diğer Suçlamalar Neler?

2 Mayıs 2021 tarihinde hakkında açılan soruşturmalar tamamlanan Korkmaz'ın 6 şirketi üzerinden 132 milyon dolar kara para akladığı gerekçesiyle 7 yıl 6 aya kadar hapis cezası istendi. 2020'de Korkmaz'ın da aralarında bulunduğu 14 kişi hakkında benzer şekilde mal varlıklarına el konulması talebinde bulunulmuştu. Bu kişiler arasında ABD'deki dolandırıcılık davasının sanıkları olan Mormon tarikatı üyeleri Jacob Kingston, Isaiah Kingston, Rachel Kingston ve Sally Kingston kardeşler de yer alıyor. Kingston kardeşlerin ABD Hazinesi'ni dolandırmasıyla ilgili davaya bakan Utah Federal Savcılığı'nın talebi üzerine gerçekleştiği söylenen tedbir kararı "suç gelirlerinin aklanmasının önlenmesini" düzenleyen 5549 sayılı yasa uyarınca alındı. ABD'deki kararında atıf yapılan yasanın 17. maddesi suç gelirinin aklanmasının yanı sıra "terörün finansmanı suçunun işlendiğine dair kuvvetli şüphe bulunan hallere" dair düzenlemeyi de içeriyor.

Sezgin Baran Korkmaz'ın Yargılama Süreci Ne Zaman Başlayacak?

Sezgin Baran Korkmaz'ın avukatı Volkan Dülger, yargılamanın yetmiş gün içinde başlaması gerektiğini fakat ne kadar süreceğinin de savunma makamının isteyeceği süreye bağlı olacağını belirtiyor: ''Teknik olarak ABD adım attıktan sonra, yetmiş gün içinde yargılamasının başlaması gerekiyor. Savcılık dosya hakkında tüm detayları biliyor fakat savunma makamı bilmiyor. Dosya bizim avukatlarımıza açıldıktan sonra, süreye ihtiyaç olabilir. O nedenle bunun kararını avukatlarımız verecek. Ve Utah Eyaleti'ndeki St. Lake City mahkemesinin başlama tarihi uzayabilecek. Sezgin Beyi ABD'de en başından beri yanında olan üç avukatı savunacak". Sezgin Baran Korkmaz'ın vergisini ödeyen bir iş insanı olduğunun altını çizen avukat Dülger, normal koşullarda bu yargılamadan beraat çıkacağını düşünüyor.İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir