Öldürülen El Kaide Lideri Zevahiri'nin Yerine Kim Geçecek?

Öldürülen El Kaide Lideri Zevahiri'nin Yerine Kim Geçecek?
04.08.2022 16:54
Terör örgütü El Kaide'nin lideri Eymen el Zevahiri'nin Afganistan'ın başkenti Kabil'de öldürülmesi gündemden düşmüyor. Zevahiri’nin yerine kim geçecek? Zevahiri nasıl öldürüldü? İşte detaylar…

Eymen el Zevahiri, Afganistan'ın başkenti Kabil'de ABD'nin düzenlediği bir operasyonda öldürüldü.  Zevahiri'nin ölümünden sonra örgüt hakkında birçok soru ortaya çıktı. Bunlardan biri de Zevahiri'nin yerine kimin geçeceği sorusudur.

El Kaide'yi Kim Yönetiyor?


 El Kaide’yi kimin yönettiği pek çok kişi tarafından merak edilen konular arasında yer alıyor. Konu hakkında açıklama yapacak olursak; El Kaide elebaşları ABD operasyonlarında birer birer ortadan kaldırıldı. Seyful Adl, örgütün önceki isimlerinden ve liderlik için adı geçen adaylardan biri... Adl, 2001 yılında ABD'nin Afganistan'ı işgalinden kaçarak İran'a sığındı. Adl'un İran bağlarının liderliğini engelleyebileceği söylendi.

El Kaide'nin Etkisi Zayıflıyor

 Arap Baharı'ndan bu yana El Kaide'nin etkisi azalmaya başladı.  Afrika başta olmak üzere birçok bölgede yerel terör örgütleri türemiştir. El-Zevahiri suikastı da örgüt içindeki bu bölünmeyi hızlandırabilir.

El Kaide ve Taliban Arasındaki İlişkiler

  Taliban'ın Afganistan'ı ele geçirmesi, El Kaide'nin geleceği için de önemlidir... Çünkü El-Zevahiri'nin Kabil'de öldürülmesi, Taliban-El-Kaide bağlarını gündeme getirdi.  ABD medyası tarafından yapılan çeşitli analizler, El Kaide'nin Taliban çatısı altında varlığını sürdürmeye devam ettiğini gösteriyor.

Zevahiri Nasıl Öldürüldü?

Zevahiri’nin nasıl öldürüldüğü pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Bu noktada konu hakkında bilgi verecek olursak; ABD Gizli Servisi CIA, operasyonun ayrıntılarını açıkladı. Uzun süredir zulüm gören Zevahiri, Kabil'deki bir evde saklanırken bulundu. Evlerinden çıkmayan El Kaide liderlerinin genellikle balkonlarında tek başlarına kitap okudukları kaydedildi. Zevahiri, bir CIA insansız hava aracından atılan iki "Hellfire" füzesi tarafından öldürüldü. Bıçaklı roketle öldürüldü. Ateşleyici yerine altı döner bıçakla donatılan bu roketin adı "Ninja". Çarpışmadan önce, bıçak roketten ayrılır ve hedefi vurur. Bu sayede Zevahiri’nin ölümü de gerçekleşmiş oldu. Taliban, saldırının Afgan egemenliğine yönelik bir tehdit olduğunu söyledi ve ayrıca Washington'u da Doha Anlaşmalarını ihlal etmekle suçladı.

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir