Maymun Çiçeği Vakalarının Artışı Nedeniyle Acil Durum İlan Edildi!

Maymun Çiçeği Vakalarının Artışı Nedeniyle Acil Durum İlan Edildi!
23.07.2022 20:55
Maymun çiçeği vakalarındaki artışın ardından Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ),küresel bir sağlık acil durumu ilan etti. 74 ülkeden bildirilen maymun çiçeği virüsü hakkında en çok vakanın olduğu ülkeler nereler? Maymun çiçeği virüsü nasıl bulaşıyor? Dünya çapında kaç vaka görüldü? sorularının yanıtlarını haberimizde bulabilirsiniz.

Salgının daha fazla ülkeye yayılabileceği korkusuyla 74 ülkede bildirilen 16.000'den fazla maymun çiçeği vakası var.  DSÖ başkanı 70'den fazla ülkedeki salgının daha fazla ülkeye yayılabilecek "olağanüstü" bir durum haline geldiğini ve bu nedenle koordineli bir küresel yanıt gerektirdiğini söyledi. 

Son Gelişmeler

İngiltere'de 2.208 Maymun çiçeği vakası tespit edildi. 

Maymun çiçeği virüsü yakın temas yoluyla bulaşır. Cinsel yolla bulaşmaz, ancak çoğu vakanın cinsel temas sırasında bulaştığı düşünülmektedir.

Virüs şiddetli ve ağrılı olabilir. Şu anda on vakadan biri hastane bakımı gerektiriyor.

Virüse karşı etkili, güvenli ve test edilmiş bir çiçek aşısı halihazırda mevcuttur ve birden fazla partneri olan veya grup sekse katılan erkekler, diğer öncelikli gruplarla birlikte bu aşıyı almaya hak kazanır.

İngiltere, 130 bin doz aşı sipariş etti. Covid aşısının aksine, bu aşının takibi cinsel sağlık hizmetleri aracılığıyla yürütülüyor.

DSÖ'nün Açıklaması


DSÖ genel müdürü Tedros Adhanom Ghebreyesus, BM sağlık ajansının acil durum komitesi konusunda uzmanlar arasında fikir birliği olmamasına rağmen kararı verdi. Dr Tedros gazetecilere verdiği demeçte, komitenin dokuz üyesinin atamaya karşı olduğunu, altısının lehte olduğunu söyledi. Tedros yaptığı açıklamada; "Uluslararası endişe verici bir halk sağlığı acil durumu ilan etmeme rağmen, şu anda bu, erkeklerle seks yapan erkekler, özellikle birden fazla cinsel partneri olan erkekler arasında yoğunlaşan bir salgın'' ifadelerini kullandı. Bildiri, çoğunlukla, hastalığın tedavisine daha fazla küresel kaynak ve yatırım çekmek için bir çağrı olarak hizmet ediyor, ancak aşılar için mücadeleyi daha da kötüleştirebilir. 

Vakaların En Yüksek Olduğu Yer Londra

Maymun çiçeğinin orta ve batı Afrika'nın bazı bölgelerinde uzun yıllardır görülmesine rağmen, yetkililerin Avrupa, Kuzey Amerika ve başka yerlerde düzinelerce salgın tespit ettiği Mayıs ayına kadar kıtanın ötesinde büyük salgınları tetiklediği veya insanlar arasında geniş çapta yayıldığı bilinmiyordu. Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı'nın (UKHSA) son rakamlarına göre, 21 Temmuz itibariyle Birleşik Krallık'ta 2.208 onaylanmış maymun çiçeği vakası var. Bu vakaların 2.115'i İngiltere'de ve yüksek oranda Londra'da.

Bugüne kadar, maymun çiçeği ölümleri yalnızca virüsün daha tehlikeli bir versiyonunun yayıldığı Afrika'da, özellikle Nijerya ve Kongo'da rapor edildi.

Avrupa'da, Kuzey Amerika'da ve başka yerlerde maymun çiçeği, hayvanlarla bağlantısı olmayan veya yakın zamanda Afrika'ya seyahat eden insanlar arasında yayılıyor.

DSÖ'nün maymun çiçeği uzmanı Dr Rosamund Lewis, bu hafta Afrika dışındaki tüm maymun çiçeği vakalarının yüzde 99'unun erkeklerde olduğunu ve bunların yüzde 98'inin erkeklerle seks yapan erkekleri içerdiğini söyledi. 

74 ülkede 16.000'den Fazla Vaka

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, Mayıs ayından bu yana 74 ülkede 16.000'den fazla maymun çiçeği vakası rapor edildi. Bazı uzmanlar, hastalığın dikkati çekecek kadar şiddetli olmadığını ve maymun çiçeği ile mücadele eden zengin ülkelerin zaten bunu yapmak için fonları olduğunu öne sürerek bir bildirgenin yardımcı olup olmayacağını sorguladılar; lezyonlar ağrılı olsa da çoğu insan tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymadan iyileşir.

Yale Üniversitesi'nde halk sağlığı ve epidemiyoloji profesörü Dr Albert Ko, “Sonuç olarak, maymun çiçeği epidemiyolojisinde artık yaygın, beklenmedik bir bulaşmanın olduğu bir değişim gördük” dedi.

Virüste bunun neden olabileceğini gösteren bazı genetik mutasyonlar var, ancak onu kontrol altına almak için küresel olarak koordine edilmiş bir yanıta ihtiyacımız var" dedi. Albert Ko, Covid-19'un ilk günlerine benzer şekilde, gözetimde önemli boşluklar olduğunu söyleyerek testlerin derhal hızla büyütülmesi çağrısında bulundu. Aynı zamanda “Gördüğümüz vakalar buzdağının sadece görünen kısmı” dedi.

 


İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir