Kült Filmler Ne Demektir? En İyi Kült Film Yönetmenleri Kimlerdir?

Kült Filmler Ne Demektir? En İyi Kült Film Yönetmenleri Kimlerdir?
26.07.2022 14:46
Kült film tanımını hemen hemen herkes daha önceden duymuştur. Peki, kült film ne demek, kült filmlerin tarihsel yapısı nasıldır? En iyi kült film yönetmenleri kimlerdir? Gibi soruların yanıtlarına yazımızda yer verdik.

Kült film teriminin film literatüründe net bir karşılığı yoktur. Kült filmler, övülme düzeyinde peşinden gelen izleyiciyi kendine çeken, zaman içinde izleyiciyi genişleten, içeriği ve yaklaşımı zamanın ana akımından farklı olabilen filmler olarak tanımlanabilir. Bu film, kendine has doğasından dolayı değil, seyirci onu yetiştirdiği için bir kült olarak adlandırılıyor. Seyirci hangi filmi güzel bulursa bulsun, bu film zamanla kült bir film haline gelecek.

Kült Nedir? Kült Ne Demektir?

Türk kült sözcüğü Fransız kültünden gelir. Kült; günümüz konuşma dilinin Latince kültünden gelmektedir. Kült, ibadet ve inanç demektir. Öte yandan, bir kült, bir hizmetin (kültus) yürütüldüğü şeydir. İbadet eylemi inançla ilişkilendirilen değerlerin dışındadır. Bir kişi, bir fikir, bir iş veya başka bir şey için olabilir. Tapılan şey bir kült haline gelir. Zamanla kült kavramı inanç bağlamından ayrılmış ve giderek eseri karakterize etmek için kullanılmaya başlanmıştır.

Kült Filmlerin Kısa Tarihsel Gelişimi

Filmden önce de kült terimi kullanılıyordu. Özellikle edebiyatta çok fazla eser kült olarak nitelendirilmektedir. Filmin başlangıcından bu yana yapılan birçok kült filmin arkasında yine edebi kült eseri vardır. Aynı yıl çekilen ve korku unsurlarıyla izleyenleri şaşırtan Nosferatu (1922) ve Cadı (1922) gibi filmler, en eski kült filmlerden biriydi. Kült kavramı, ana akımdan ayrılan rahatsız edici, küfürlü, yasak ve tartışmalı filmler bağlamında giderek daha fazla kullanılmaktadır. Bu filmlerin üretimi kült kavramının dikkat çekmesiyle önemli ölçüde artmıştır. Ana akıma girmek için mücadele eden filmlerin kült statüsü. Gelir, rezillik, şöhret ve benzeri değer elde etmek için bir çözüm haline gelmiştir. Kült kavramı; zamana, bölgeye, akıma ve türe göre kült filmlerin tarihsel gelişimi film tarihi boyunca uzanır. Bu tarihsel gelişmeyi kısaca özetlemek gerekirse kült kavramındaki esaslı değişiklikleri isimlendirmek yeterlidir. B-filmleri ve Z-filmleri, Hollywood'un altın çağındaki A-filmlerine alternatif olarak sinemalarda yerini almaya başlıyor ve B-filmlerinden çok daha ucuz olan Z-filmleri, çok sayıda prodüksiyon artışı için elverişli koşullar. Bir kült film yaptı. B ve Z filmleri, ana akımdan uzaklıkları göz önüne alındığında, izleyiciyi şok etmenin ve hayran bırakmanın yollarını denedi. Üretilen birçok filmden bugüne kadar kült olarak kabul edilenler biliniyor: Giant Claws (1957),Plans from Space 9 (1959) ... Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık'ta öncelikle gece geç saat sinemalarında (ve daha sonra yerel televizyon kanallarında) yayınlanan gece yarısı filmleri adı verilen filmler, kült filmlerin geliştirilmesi ve finansmanı için önemli bir alan açtı: Freaks (Freak's). 1932) , Rocky Horror Picture Show (1975),Eraserhead (1977)...

Kült Filmlerin Karakteristik Yapısı Nasıldır?

20. yüzyıla gelindiğinde kültler, başta sinema eserleri olmak üzere tüm sanat disiplinlerinde çok daha fazla kullanılmaya başlandı. Zamanla, belirli bir sanat alanının ikonik eserlerinden hoşlanan insanlar, diğer sanat alanlarının ikonik eserlerine ilgi duymaya başlıyor. Sanatsever kitlelerin başlangıçtaki tekdüzeliği ve kült eserlerin disiplinler arası geçişi birbirini tetikledi. Zamanla kült edebiyat eserleri yazıp filme alınmış, kült müzik eserleri filmlerde kullanılmıştır. Kült filmlerin tek ortak yanı, korumalarını veya onunla ilişkili izleyicileri kaybetmeden zaman içinde artırmalarıdır. Bunun dışında kült filmlerin çeşitli kombinasyonlarında şu özellikler bulunabilir: Genelde izleyicinin sınırlarını zorlarlar ve saldırgandırlar, yasaklanırlar veya sansürlenirler. Sanatsal değerleri (bazıları sinematik olsa da) zorlayıcı ve rahatsız edici olduğu için yoruma açıktır.  Filmin kendisi kadar öne çıkan ikonik karakterler, tavırlar, sahneler veya nesneler içerirler. Ticari başarı, gösteri sayısı, gişe performansı ve satışlar öncelikle filmin kült statüsünü etkilemez.

Kült Filmler ile İlgili Çelişkiler Nelerdir?

Kült filmlerin seyircisi muhafazakardır. Zaman ve mekandan bağımsız olarak kült filmlere öznel bir bağlılık gösterirler. Ama bir kült filme bakarsanız, bunun muhafazakar olmadığını görürsünüz. Kült filmler genellikle trendleri, yöntemleri ve alışkanlıkları değiştirerek kült haline gelir. Bir filmi kült film yapan şey bir alt kültüre ait olarak yorumlanabilir, ancak çoğu kült film dönemin klasiklerinin, modern klasiklerin veya popüler filmlerin ürünleridir. Başka bir çelişki, küreselleşmemiş mezhepler için geçerlidir. Film sadece yerel izleyiciler tarafından seviliyor ancak dünya sinemasında çok az bilinmesi birçok filmin kült statüsünü kaybettiği anlamına geliyor. Film büyüdükçe bu yanlış anlama artar.

Kült Film ve İzleyici Kitlesi

Kült filmlerde seyirci kavramı diğer filmlerden farklıdır. Kült film izleyicileri genellikle zaman içinde izleyicilerin ve takipçilerin ötesine geçer. İzleyiciler genellikle nesnel bakış açılarını terk eder, sinema tutkusu geliştirmeye başlar ve sinemayı kültleri haline getirir. Kült filmlerin doğru izleyici üzerinde psikolojik yıkıma neden olduğu tespit edilmiştir. Film, filmin anlatısının izleyici tarafından kabul gören tarzını ve teknolojisini bozuyor. Entelektüel yıkım genellikle izleyiciye entelektüel oluşum için bir fırsat sağlar. Bu entelektüel oluşum, bir film kültü statüsü vermek için önemlidir.

Önemli Kült Film Yönetmenleri

Stanley Kubrick

Michael Haneke

David Cronenberg

David Lynch

Quentin Tarantino

Yılmaz Güney

Ken Russell

George A. Romero

John Waters

Russ Meyer

Michelangelo Antonioni

Pier Paolo Pasolini

Bazı yönetmenler film alt kültüründe kült statüsü kazanmıştır. Kült film yönetmeni veya kült yönetmen olarak adlandırılan bir yönetmenin filmografisine bakıldığında, genel olarak birkaç filmin bir yönetmen tarafından kült statüsüne sahip olduğu açıktır- istisnalar vardır. Bir kült filmin tanımı gibi, bir kült yönetmenin tanımı da yönetmenin değil, yönetmenin takipçilerinin davranışlarını ifade eder.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

TELEVİZYON Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir