Koronavirüste Alarm, Prof. Dr. Turan Uyardı! Güncel Salgın Sürecinde Bizleri Neler Bekliyor? Nasıl Önlemler Alınmalı?

Koronavirüste Alarm, Prof. Dr. Turan Uyardı! Güncel Salgın Sürecinde Bizleri Neler Bekliyor? Nasıl Önlemler Alınmalı?
22.07.2022 16:02
Prof. Dr. Turan canlı yayında salgın döneminin artışından bahsetti. Vakalar artıyor. Güncel salgın sürecinde neler yapılmalı? Alınması gereken önlemler neler? Süreç nasıl ilerleyecek? İşte detaylar…

Sağlık Bakanlığı, 11-17 Temmuz Koronavirüs tablosunu paylaştı. Tabloya göre; Vaka sayısı 226 bin 532 olurken toplam vaka sayısı ise 15 milyon 524 bin 71 oldu. Koronavirüs nedeniyle 96 kişi hayatını kaybederken hastalığa yakalanıp iyileşen sayısı 124 bin 732 oldu. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, TRT Haber'e konuk olarak koronavirüs vakalarındaki son durumu değerlendirdi. İşte Prof. Dr. Turan'ın açıklamaları...

Şu an aslında poliklinik başvurusu ciddi oranda artış durumda. Haziran başındaki o düşük oranlar şu anda arttı. Hatta başvuran kişilerin de pozitiflik oranı da çok önemli; başvuranların yüzde 40'a yakını pozitif çıkmakta... Bunların hastane ve yoğun bakım ihtiyaçları önceki peak'lerden farklı olarak çok fazla değil ama yine de bizim artan sayıya karşı dikkatli olmamız gerekiyor. İhtiyaç oldukça servis ve yoğun bakım ihtiyaçlarını da karşılıyoruz.

"Alert Durumdayız, Dikkat Ediyoruz"


Pandeminin ağır peak dönemlerinde yoğun bakımları Kovid için ayırmıştık. Haziran başında azalttığımız yerleri biraz artırdık. Pozitif sayısı arttıkça, hastane ve yoğun bakım ihtiyacı artabiliyor. O nedenle de çok alert durumdayız, dikkatli davranıyoruz.

"Halkımızdan Dikkat Talep Ediyoruz"

Hatırlatma dozuyla ilgili yeniden uyarı yapmak istiyorum çünkü ileri yaş yoğun bakım ihtiyacı duyabiliyor. Hatırlatma dozları eksik bireyler genellikle başvuruyor hastanemize, o yüzden dikkat etmek lazım. Aşı bizim için çok önemli, aşının koruyuculuğunu daha önce gördük. Aşıdan asla vazgeçmemeliyiz. Aşılama önemli, koruyucu bireysel önlemleri de söylemeden geçemeyeceğim. Şu anda bulaştırıcılığı yüksek bir varyantla mücadele ediyoruz, o yüzden biraz daha halkımızdan dikkat talep ediyoruz; kendilerini korusunlar.

"Bulaştırıcılığı Yüksek Varyantlar Hakim"

Şu anda dünyayı kasıp kavuran BA4 ve BA5 varyantları. Özellikle Avrupa'da çok ön planda, ülkemizde de var. Bunlar bulaştırıcılığı yüksek varyantlar. Oluşturdukları klinik tablo aşılı bireylerde hafif. Endişelenmesinler, aşılama konusundaki hassasiyetlerini devam ettirsinler.

 

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

SAĞLIK Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir