Kira Artışlarına Sınır Getiren Yasa Kabul Edildi: Kira Fiyatları Ne Olacak?

Kira Artışlarına Sınır Getiren Yasa Kabul Edildi: Kira Fiyatları Ne Olacak?
13.06.2022 21:23
Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe giren kira artışlarına yüzde 25 sınırı getiren yasa, 11 Haziran 2022 tarihi itibari ile uygulanmaya başlandı. 1 yıl geçerliliği olan yasa 1 Temmuz 2023 tarihinde sonlanacak.

Kira artışlarına yüzde 25 sınırı getiren yasa, Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girdi. 11 Haziran 2022 tarihi itibari ile uygulanmaya başlanan yasa, 1 Temmuz 2023 tarihine kadar geçerli olacak.

Hükümet, son dönemde kiralara yönelik şikâyetler artınca harekete geçmişti. Bu kapsamda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı ortak bir çalışma yapmış kira artışlarına yüzde 25 sınırı getirilmişti. Söz konusu yasa bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

GETİRİLEN YÜZDE 25 SINIRI SADECE KONUTLAR İÇİN GEÇERLİ

1 Temmuz 2023 tarihine kadar geçerli olan yasa, sadece konut kiralarını kapsayacak. Bununla birlikte, ilk defa kiraya verilecek olan daireler ve iş yerleri ise bu düzenlemeye dâhil değil.

Resmi Gazete'nin 4. maddesinde konu hakkında şu ifadeler yer aldı:

"Konut kiraları bakımından bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih ilâ 1.7.2023 (bu tarih dâhil) tarihleri arasında yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmalar, bir önceki kira yılına ait kira bedelinin yüzde 25'ini geçmemek koşuluyla geçerlidir. Bir önceki kira yılının tüketici fiyat endeksindeki 12 aylık ortalamalara göre değişim oranının yüzde 25'in altında kalması halinde değişim oranı geçerlidir. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır. Bu oranları geçecek şekilde yapılan sözleşmeler, fazla miktar yönünden geçersizdir. Bu fıkra hükmü, 344. maddenin ikinci fıkrası uyarınca hâkim tarafından verilecek kararlar bakımından da uygulanır."

KONUT KİRALARINA GETİRİLEN ZAM ÖNÜMÜZDEKİ 1 YIL İÇİN GEÇERLİ

Yalnızca konut kiraları için ihdas edilen bu hüküm 11.06.2022- 01.07.2023 tarihleri arasında yenilenen kira bedeline ilişkin anlaşmalar için geçerlidir. Yeni yapılan kira sözleşmelerinde bedel ilk defa belirleneceği için, önceki bedelin artışına ilişkin olan bu hüküm yeni yapılacak kira sözleşmelerinde uygulanmayacaktır.

01.07.2023 tarihi dâhil olmak üzere, bu tarihe kadar yenilenen konut kira sözleşmelerinde kira bedelinde en fazla %25 oranında artış yapılabilecektir. Bu oranı geçecek şekilde yapılan sözleşmeler, fazla miktar yönünden geçersiz olacaktır.

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

EKONOMİ Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir