İklim Değişikliği Devam Ederse Ne Olacak?

İklim Değişikliği Devam Ederse Ne Olacak?
05.09.2022 14:57
İklim değişikliği tehlikeleri ile karşımızdadır. Peki iklim değişikliği devam ederse ne olacak, iklim değişikliği nedir? Siz okuyucularımız için haberimizde sorularınıza yanıtlar verdik..

Bilim insanları, iklim değişikliğinin uzun vadeli etkilerinin deniz buzunda bir azalma ve permafrost erimesinde bir artış, ısı dalgalarında ve yoğun yağışlarda artış ve yarı kurak bölgelerde su kaynaklarının azalmasını içereceğini tahmin ettiler. Aşağıda, Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli tarafından yapılan küresel değişim tahmininin bölgesel etkilerinden bazıları verilmiştir:

Kuzey Amerika: Batı dağlarında azalan kar örtüsü; Bazı bölgelerde yağmurla beslenen tarımın veriminde yüzde 5-20 artış; Şu anda onları deneyimleyen şehirlerde ısı dalgalarının artan sıklığı, yoğunluğu ve süresi.

Latin Amerika: Doğu Amazonya'da tropik ormanın kademeli olarak savana ile değiştirilmesi; birçok tropik bölgede türlerin yok olması nedeniyle önemli biyolojik çeşitlilik kaybı riski; insan tüketimi, tarım ve enerji üretimi için su mevcudiyetinde önemli değişiklikler.

Avrupa: İç kesimlerde ani sel riskinin artması; daha sık kıyı taşkınları ve fırtınalardan ve deniz seviyesinin yükselmesinden kaynaklanan artan erozyon; dağlık bölgelerde buzul inzivası; azaltılmış kar örtüsü ve kış turizmi; geniş tür kayıpları; Güney Avrupa'da mahsul verimliliğindeki düşüşler.

Afrika: 75 ila 250 milyon insanın artan su stresine maruz kalacağı tahmin ediliyor; yağmurla beslenen tarımdan elde edilen verim bazı bölgelerde yüzde 50'ye kadar düşebilir; gıdaya erişim de dahil olmak üzere tarımsal üretim ciddi şekilde tehlikeye girebilir.

Asya: 2050'lerde Orta, Güney, Doğu ve Güneydoğu Asya'da tatlı su mevcudiyetinin azalması bekleniyor; artan sel nedeniyle kıyı bölgeleri risk altında olacak; Bazı bölgelerde sel ve kuraklıkla ilişkili hastalıklardan ölüm oranının artması bekleniyor.

İklim Değişikliği Nedir? 

İklim değişikliği, dünyadaki iklimde istikrarsız ve uzun vadeli değişiklikleri ifade eder. Son yıllarda popüler bir konu haline gelmesine rağmen bilim adamları 30 yılı aşkın bir süredir  konu üzerinde çalışıyorlar ve etkileri hesaplandı. Yani yeni bir konu değil. Peki  iklim neden “değişmeye” başladı? Burada insan faktörü devreye giriyor. 19. yüzyılın sonlarından itibaren kömür ve  petrol gibi fosil yakıtların kullanımı, sanayi devrimi ve ardından gelen tüm "gelişmeler" ile artmıştır.  Fosil yakıtlar, güneşin ısısını hapsederek ve sıcaklıkları artıran sera gazı emisyonları üreterek gezegenin etrafında bir battaniye gibi davranmaya başladı. Ayrıca, artan dünya nüfusu ve  enerji tüketimindeki artışın devam etmesi, dünya ormanlarının kentleşme nedeniyle tükenmesi ve hayvancılığın hızla sanayileşmesi gibi çeşitli faktörler küresel ısınma ve etkilerini hızlandırmıştır.

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir