İçişleri Bakanlığı, 31 Ağustos'a Kadar Ormanlara Girişleri Yasakladı!

İçişleri Bakanlığı, 31 Ağustos'a Kadar Ormanlara Girişleri Yasakladı!
21.07.2022 18:23
Yaz aylarında artan orman yangınları nedeniyle İçişleri Bakanlığı tarafından önemli bir karar alındı. Bakanlık, bu karar kapsamında bir genelge yayınlandı. İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgedeki tedbirler nelerdir? Hangi ormanlara girişler yasaklandı? İşte, 31 Ağustos 2022 tarihine kadar sürecek olan ormana giriş yasakları hakkında merak edilenler…

AFAD Başkanlığının Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre sıcaklıkların artması sonucunda meydana gelebilecek orman yangınlarına karşı uyarı yapıldı. Başkanlık, valiliklere “Orman Yangınlarına Karşı Alınacak Tedbirler” konulu bir genelge gönderdi. Genelgede, sıcaklıkların artması ile birlikte ormanlık alanlar ve çevresinde artan insan hareketliliğinin önümüzdeki günlerde farklı bölgelerde orman yangını riskinin artmasına neden olabileceği belirtilerek, dikkat edilmesi konusunda uyarıldı. 


Alınacak Tedbirler Belirtildi

Tarım ve Orman Bakanlığı ile birlikte değerlendirmeler yapıldı. Bu değerlendirmeler sonucunda, son dönemde meydana gelen yangınların sebepleri göz önüne alındığında yangınların çıkış sebepleri arasında bağ-bahçe temizliği, anız yakma, tarla çalışmaları, çöplerin ateşe verilmesi, enerji nakil hattı arızaları, yıldırım, piknik ve çoban ateşi,  ihmal, kasıt veya dikkatsizlik yer almaktadır. Bu sebeplerin sonucunda yaşanan orman yangınlarına kaşı alınması gereken tedbirler belirtildi. 

Orman Yangını İçin Riskli Bölgelerdeki Ormanlara Girişler Yasaklandı


Alınan tedbirler kapsamında orman yangını için riskli bölgelerdeki ormanlara girişler 31 Ağustos 2022 tarihine kadar yasaklandı. Bununla birlikte ormanların çevresinde ateş yakılması da yasaklandı. Aynı zamanda kamping işletmeleri dışında kimsenin ormanlık alanlarda kamp yapmasına ve çadır kurmasına izin verilmeyecek. Ormanlık alanlara yakın olan yerlerde gerçekleştirilecek olan düğün ve davetlerde orman yangınına neden olabilecek havai fişek gibi yanıcı maddelerin kullanımına da izin verilmeyecek.

Orman Alanları Düzenli Olarak Kontrol Edilecek

Orman yangınından etkilenebilecek ve özel tedbir alınması gereken yerleşim yerleri,  fabrikalar ve depo benzeri alanlar belirlenerek, bu alanların yetkilisine kendi tedbirlerini almaları hususunda gerekli bilgilendirme ve uyarılar yapılacak. Toplumsal ve bireysel tedbirler konusunda da halkın bilgilendirilmesi sağlanacak. Orman görevlileri ile birlikte Jandarma ve Polis devriyelerinin sürekli hale getirilecek, devriye zamanları sıklaştırılacak. Orman alanlarında drone, Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) vasıtalarla yapılan izleme ve gözlem faaliyetlerinin arttırılacak.

Tedbirler Kapsamında Yangın Emniyet Yolları Açılacak

Çöp döküm ve depolama alanları, demiryolu kenarları ve piknik alanları gibi özel yangın tehlikesi oluşturan alanların etrafında yangın emniyet yolu ile şerit açılacak. Turistik alanlar, meskun mahaller, her türlü tesisler, ziraat arazileri gibi yerlerden ormana sıçrayabilecek her türlü yangın tehlikesine karşı; sahiplerince bu sahalarla orman arasına yangın emniyet yolları açılacak.

Orman Yangınlarına Müdahale Edecek Araçlar Kontrol Edilecek

Orman yangınlarına özellikle havadan yapılacak müdahalelerde helikopter gibi hava unsurlarının su alma yerlerinin su doluluk seviyesinin periyodik olarak kontrol edilecek, varsa ihtiyaç duyulan alanlarda yeni su alma noktaları yapılacak. Yangın söndürmede kullanılabilecek (il özel idaresi, belediye, karayolları, DSİ, orman idaresi, askeri birlikler, kolluk birimleri gibi kurumların mahiyetinde bulunan) araç gereç ve ekipmandan azami ölçüde faydalanılacak, araç/ekipman ihtiyacı gözden geçirilerek tamamlanacak. Orman yangınlarına müdahale faaliyetlerinde sorumlu ilgili kuruluşlar tehlike ve risklere karşı bilgilendirilecek. Orman yangınında hizmetine ihtiyaç duyulacak birimlerin en hızlı müdahale edecek şekilde personel, araç, ekipman gibi tüm hazırlıklılarını ivedi olarak tamamlamaları sağlanacak. Orman yangınına duyarlı alanlarda mahallin gerektirdiği her türlü diğer tedbirler ivedilikle alınacak.

Türkiye Afet Müdahale Planı

Önleyici tedbirlerin uygulanması aşaması ve yangınlara müdahale aşamasında AFAD Başkanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü ile istişare halinde faaliyetler gerçekleştirilecek. Yangın mahallinde yangına müdahale eden ekiplerin Orman Genel Müdürlüğünce görevlendirilen yangın amirinin yönetiminde hareket edilecek. Müdahalede görev alan kurum kuruluşlar, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve gönüllülerin koordinasyonunun Türkiye Afet Müdahale Planı çerçevesinde hazırlanan Ulusal Orman Yangınları Müdahale Planı çerçevesinde gerçekleştirilecek.


İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir