Havadan Şarj Teknolojisi Geldi: Cihazlarınızı 30 Metre Uzaktan Şarj Edebilirsiniz!

Havadan Şarj Teknolojisi Geldi: Cihazlarınızı 30 Metre Uzaktan Şarj Edebilirsiniz!
02.09.2022 12:54
Havadan şarj teknolojisi gündeme oturdu. Peki havadan şarj teknolojisi nedir, hangi cihazlar şarj edilebilir? Detayları haberimizde..

Bilim insanlarının 30 metre uzaktan şarj edebilmeyi başarabilmesi gündeme bir bomba gibi oturdu. Bilim insanları yayınladıkları yeni bir araştırma makalesinde, havadan şarj teknolojisinde yeni bir rekoru başarıyla kırdıklarını açıkladılar. Yüklenen mekanizma ile 30 metre mesafeden yükleme gerçekleştirilmiştir. Cep telefonlarını platforma yerleştiren kablosuz şarj teknolojisi, günümüzde giderek yeni  standart haline geliyor. Bu arada teknoloji dünyası, bu standları tamamen ortadan kaldıran kablo ve hava şarj tekniklerini geliştiriyor. Bugün Xiaomi'nin bu teknoloji üzerinde de çalıştıklarını duyurduğu büyük bir haber vardı. Optics Express'te yayınlanan yeni bir araştırmaya göre bilim insanları, havadan şarj teknolojisi ile şarj mesafesi için yeni bir rekor kırdı. Bilim adamları bir kızılötesi lazer kullanarak, lazerden gelen kızılötesi ışıkla 30 metre uzaklıktaki bir cihazı şarj edebildiler. 30 metre uzaklıktan ışıkla elde edilen toplam güç 85 mW olarak verildi. Gelişmeler hız kesmeden, büyük bir hız ile  devam ediyor.

Hangi Cihazlar Havadan Şarj Edilebilir? 

Hangi cihazların havadan şarj edilebileceği teknoloji ile ilgilenen kişilerin merak edip araştırdığı bir konu haline gelmeyi başarmıştır. Sistemden çekilen güç, özellikle küçük sensörler olmak üzere cihazları şarj etmek için mükemmel derecede yeterliydi. Üstelik edinilen bilgilere göre bu performans çok küçük donanımlarda elde edilmiş. Fotoselli bir alıcı, lazerden gelen ışığı bir şarj akımına dönüştürdü ve sadece 10 mm çapındaydı. Bu nedenle, alıcı hemen hemen her elektronik cihaza kolayca sığacak şekilde boyutlandırılmıştır. Lazerin yaydığı ışık sağlığa zararsızdır. Lazerin merkez dalga boyunun, kızılötesi spektrumun en güvenli kısmı olan 1550 nanometre olduğu bildirilmektedir. Bu, lazer ışığının insan cildine veya gözlerine zarar vermeyeceği anlamına gelir. Elbette bilim insanları için bir sonraki adım, akıllı telefonları ve diğer büyük cihazları şarj  etmek için yeterli güce sahip olmaktır. Gelişmelerin hız kesmeden yakın bir zamanda devam etmesi pek çok kişi tarafından beklenmektedir

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

TEKNOLOJİ Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir