Güneydoğu’da Petrol Heyecanı!

Güneydoğu’da Petrol Heyecanı!
05.07.2022 15:52
Türkiye’nin petrol yatakları yönünden zengin bölgesi Güneydoğu Anadolu'da son zamanlarda sıklıkla gündeme gelen sahalar petrol umudunu yeşertti.

Diyarbakır’da bulunan ve Adana'nın Seyhan ilçesinde beton ile kapatılan kuyulardan petrol çıkması sonrasında bölge halkı; Adıyaman, Gaziantep, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Malatya illerinde bulunan yaklaşık 100 sahada tekrar araştırma yapılmasını talep ediyor.

Art Arda Müjde Geldi

Türkiye’de son dönemlerde petrol ve yakıt kaynaklarının bulunması amacıyla yoğun çalışmalar yürütülüyordu. Bu çalışmaların sonucu gelen müjdeli haberler ile Batman, Adıyaman, Diyarbakır, Şanlıurfa, Siirt ve Mardin gibi petrol yataklarının bulunduğu Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yeni rezervlerin bulunması bekleniyor. Son yıllarda Şanlıurfa ve Diyarbakır’da açılan yeni petrol kuyuları ve Adana Ceyhan’daki üstü betonla kapatılan kuyudan petrol tespit etmesi ile birlikte umutlanan bölge halkı, Anadolu’da yeniden araştırma çalışmalarının yapılmasını istiyor.

Şanlıurfa’da Yaklaşık 30 Tanker Ham Petrol

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde bölge halkı yaklaşık yarım asırdır yürütülen petrol arama ve kuyu açma çalışmalarında Fırat Havzası olarak da tabir edilen Şanlıurfa, Diyarbakır, Adıyaman üçgeninde bulunan yaklaşık 300 kuyudan petrol çıkarıldığını ileri sürerken günlük yaklaşık 20-30 tanker ham petrolün rafinerilerde işlenmek üzer Hatay’a taşındığını belirtiyor. Bölge genelinde 50-60 adet üstü beton ile kapatılan kuyu bulunduğunu da söyleyerek, bu kuyularında aktif hale geçirilmesini beklediklerini kaydetti.

''Hiçbir Çalışma Yapılmadı''

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) şirketinin 1986 yılında Gaziantep ve Adıyaman’da yürüttüğü arama faaliyetlerinde çalıştığını belirten Gaziantepli Ahmet Ateşli, Gaziantep’in Araban ilçesi ile Adıyaman’ın Besni arasında bulunan 4 ayrı noktada petrol bulunduğunu ve yeterli seviyede olmadığı gerekçesiyle üzerinin beton ile kapatıldığını kaydetti. Adana’nın Ceyhan ilçesinde yıllar önce kapatılan kuyularda 1 milyar dolar değerinde petrol rezervi keşfedilmesi ile heyecanlandığını anlatan Ateşli, Gaziantep ve Adıyaman’da yürüttüğü petrol arama çalışmaları sırasında ciddi rezervler keşfedildiğini vurguladı. TPAO’nun 1986 yılındaki çalışmalarında işçi olarak görev yaptığını paylaşan Ateşli, “Bizim petrol bulduğumuz yerlerin üzeri kapatıldı. Hiçbir çalışma yapılmadı. Biz oradaki rezervlerin çıkarılarak Türkiye’ye kazandırılmasını bekliyorduk. Araban’daki çalışmalarda yerden petrol çıktığını gözlerimle gördüm. Şarıl şarıl petrol aktı. Oranın üstü de kapatıldı. Kahta’nın karşısında bin 500 metre yükseklikte bir noktada daha bulduk. Hiçbir çalışma yürütülmedi. Hatta çalışmalardan sonra bize ikramiye verildi. Biz neden ikramiye verildiğini sorduğumuzda çalışmalarda petrol bulunmasından dolayı ikramiye verdiklerini söylediler” ifadelerini kullandı.

“Hepsinin Üzeri Betonla Kapatıldı''

Kendisinin katıldığı çalışmaların üzerinden 35 yıl geçmesine rağmen tek bir adımın atılmadığını sözlerine ekleyen Ateşli, “Bulduğumuz yerlerin hepsinin üstü kapatıldı. Buradan bütün yetkililere sesleniyorum. Hatta benim ilk SGK girişim TPAO üzerinden oldu. O dönem verdikleri SGK kayıt belgesini hala saklarım. Başımızdaki Türkiye düşmanı rezervleri kapattı. Her kapatılan yer için ‘Burada bir şey yok’ diyorlardı. Nasıl bir şey yok. Hepsinin üzeri betonla kapatıldı. Adana’da yaşanan durumun aynısı bu bölgeler içinde olabilir. Zaten arama yaptığımız bölgelerin kayıtları hala duruyordur. TPAO tekrardan bu noktalara bakmalı” dedi.

’’Adana Ceyhan'da Bulunan Petrol ile Heyecanlandık’

Araban’da 1990’lı yıllarda petrol arandığını ve aramalarına çalışmalarına şahit olduğunu söyleyen Erol Sülüker, ’’Adana Ceyhan’da bulunan petrol ile heyecanlandık, gururlandık. Burada yeniden araştırma yapılıp, bu kuyuların aktif hale geçirilmesini arzu ediyoruz’’ ifadelerini kullandı.


İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir