Gayrimenkulde Noter de Satış Yetkisi Verildi!

Gayrimenkulde Noter de Satış Yetkisi Verildi!
25.06.2022 13:50
TBMM Genel Kurulu'nda kabul gören 6'ıncı Yargı Paketi ile gayrimenkulde yeni dönem başladı. Noterde gayrimenkul satışının önü açıldı. Alım satım işleri tabu sicil müdürlükleri haricinde noterliklerde de yapılabilecek. Daha fazlası ve son dakika gelişmeleri haberimizin detaylarında...

TBMM Genel Kurulu'nda, kamuoyunda 6'ıncı Yargı Paketi olarak bilinen, Hakimler ve Savcılar Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edildi. Kabul edilen kanunda gayrimenkul satışlarına yönelik dikkat çeken bir detay da yer aldı.

NOTERLİKTE ALIM SATIM İŞLEMİ YAPILACAK

Kanun ile beraber noterler, taşınmaz satış vaadi sözleşmesi yapabilecek ve bu sözleşmeyi taraflardan birinin talep etmesi, harç ve giderleri ödemesi halinde tapu bilişim sistemi vasıtasıyla tapu siciline şerh verebilecek, taşınmaz satış sözleşmesi yapabilecek. Taşınmaz satış sözleşmesi noterler tarafından da yapılabilecek.

Teklifle noterler taşınmaz satış başvurusu üzerine başvuru belgesi düzenleyecek, taşınmaz üzerindeki her türlü kısıtlamayı dikkate alacak ve taşınmaz satışıyla ilgili diğer kanunlarda yer alan sınırlamalar ile usul ve esasları gözetecek. Noterler tarafından yapılacak taşınmaz satış sözleşmelerinde sadece tapu harcı alınacak, bu işlemler için ayrıca noter harcı alınmayacak. Noter ücreti taşınmazın değerine göre 500 liradan az, 4 bin liradan fazla olamayacak ve ücret tarifesinde gösterilecek.

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

EKONOMİ Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir