Stanley Kubrickin Ödülleri Nelerdir?

Stanley Kubrickin Ödülleri Nelerdir?

Stanley Kubrickin Ödülleri Nelerdir?

Stanley Kubrick birçok ödülü bulunmaktadır. Bunların bazıları;
• Boston Film Eleştirmenleri En İyi Yönetmen Ödülü
• BAFTA En İyi Yönetmen Ödülü
• En İyi Görsel Efekt Akademi Ödülü
• BAFTA En İyi İngiliz Filmi Ödülü

Stanley Kubrickin Filmleri Nelerdir?

Stanley Kubrick neden öldü, Stanley Kubrickin çekim tekniği nasıldır, Stanley Kubrickin en son filmi nedir, Stanley Kubrickin ilk filmi nedir, Stanley Kubrickin kaç filmi var vb. soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

İlk filmleri içerisinde Fear and Desire, The Killing ve Killer's Kiss sayesinde kendisini ispatladı. Paths of Glory ve Spartaküs ile, onun iyi yönetmenler içerisinde yerini almasına olanak tanıdı. 1960'lı yıllarda Lolita filmini çekmek üstüne Birleşik Krallık'a giden Kubrick, hayatının geri kalanını bu ülkede, Hertfordshire'da satın aldığı Childwickbury Köşkü'nde sürdürdü. Dr. Garipaşk, satirik komedinin sinemadaki mühim örneklerinden bir tanesi olarak kabul edilir. Fakat Stanley Kubrick'i 20. yüzyılın en mühim yönetmenlerinden bir tanesi yapan, 1968 MGM Cinerama prodüksiyonu bulunan 2001: Bir Uzay Macerası ve 1971 senesi yapımı olan Otomatik Portakal'dır.  William Makepeace Thackeray'in bir romanının sinemaya uyarlanması şeklinde olan Barry Lyndon, Jack Nicholson'ın yer aldığı The Shining, yaklaşık 7 sene çalıştığı savaş filmi Full Metal Jacket ve son zamanda yapmaktan caydığı Yapay Zekâ, Kubrick efsanesini devam ettiren filmler oldular. Arthur Schnitzler'in Traumnovelle romanından yer alınan ve Tom Cruise ile Nicole Kidman'ın oynadıkları, Gözleri Tamamen Kapalı'yı sonlandırdıktan birkaç gün sonra ölen Kubrick; Childwickbury Manor, Hertfordshire, Birleşik Krallık'ta toprağa verildi.

Stanley Kubrick Neden Öldü?

Gözü Tamamen Kapalı isimli filminin çekimleri esnasında, son 15 ayda her gün 18 saat süresince aralıksız çalıştı. Filmin tamamlanmasına az bir zaman kala 7 Mart 1999’da vefat etti.

Stanley Kubrickin Çekim Tekniği Nasıldır?

Renkler kendileri sayesinde var oluyorlar Kubrick’in elinde. Filmde Dr. Bill (Tom Cruise) yaptığı bir konuşma kendisinin ‘gökkuşağının bittiği bir noktaya götürüldüğünden bahsetmekte. Renklerin bulunmadığı bir yere, korkutucu bir bölgeye. Kubrick bu renkler ile oynamak adına bir yöntem tercih ediyor, ‘push process’ tekniği sayesinde filmini çekiyor. Bu teknikte ortamda az miktar ışık var olduğundan kameranın ışık ayarı ile oynanmakta yönetmen ve filmin banyosu neticesinde ortaya kontrastı fazla bulunan gölgenin ve ışığın içerisindeki ayrımın çoğaldığı bir görünüm elde ediyor. Bu yöntem sonunda Kubrick renklerle oynamakta ve renklerin ahenginde ışık ve karanlığın oyun sahnesini kurmakta.

Stanley Kubrickin En son Filmi Nedir?

Gözü Tamamen Kapalı isimli film son filmi olarak biliniyor. Zira film bitikten kısa bir süre sonra Stanley Kubrickin yaşama gözlerini yumuyor.

Stanley Kubrickin İlk Filmi Nedir?

İlk filmleri içerisinde Fear and Desire, The Killing ve Killer's Kiss sayesinde kendisini ispatladı. Paths of Glory ve Spartaküs ile, onun iyi yönetmenler içerisinde yerini almasına olanak tanıdı.

Stanley Kubrickin Kaç Filmi Var?

Stanley Kubrick, Yahudi kökenli Amerikalı film yönetmeni, yapımcı, senarist, sinematogafçı ve fotoğrafçıdır. Toplamda 7 filmi vardır.

Stanley Kubrickin Kızı Kimdir?

Abigail Mead takma ismiyle de bilinen Vivian Vanessa Kubrick, Amerikalı-İngiliz film yapımcısı ve bestecisi. Aynı zamanda yapımcı Stanley Kubrick'in kızı. Ayrıca oyuncu Katharina Kubrick kızıdır.

Stanley Kubrick Kaç Yaşında Öldü?

Stanley Kubrick 7 Mart 1999 yılında vefat etti. Vefat ettiğinde 70 yaşındaydı.

Stanley Kubrick Nasıl Öldü?

Stanley Kubrick nasıl öldüğü bilinmemektedir. Ancak ünlü yapımcı 70 yaşındayken 1999 senesinde hayatını kaybetmiştir.

Stanley Kubrick Oscar Ödülü Aldı mı?

Stanley Kubrick birçok ödülü vardır. En İyi Görsel Efekt Akademi Ödülünde Oscar almıştır.

Stanley Kubrickin Ödülleri Nelerdir?

Stanley Kubrick birçok ödülü bulunmaktadır. Bunların bazıları;

·        Boston Film Eleştirmenleri En İyi Yönetmen Ödülü

·        BAFTA En İyi Yönetmen Ödülü

·        En İyi Görsel Efekt Akademi Ödülü

·        BAFTA En İyi İngiliz Filmi Ödülü

İlginizi Çekebilir