Sinovac Yan Etkileri Nelerdir?

Sinovac Yan Etkileri Nelerdir?

Sinovac Yan Etkileri Nelerdir?

Sinovac aşısının çok şiddetli seyreden ve ortalama olarak herkeste görülebilen bir yan etkisinden bahsedilmez. Sinovac aşısı hem birinci faz hem de ikinci faz olarak değerlendirildiğinde herhangi bir ciddi komplikasyona neden olmayan bir aşıdır. Fakat genel olarak bakıldığında kayıt altına alınan Sinovac aşısı yan etkileri altında şunlar yer almaktadır;
• Yüksek ateş
• Aşının uygulandığı kolda ağrı
• Aşının uygulandığı bölgede kızarıklık ve yanma hissi
• Aşının uygulandığı bölgede şişlikler
• Tremor yani titreme
• Baş ağrısı
• Tüm vücut genelinde ağrı
• Günlük yorgunluk

Covid 19 kapsamında pek çok firma tarafından hızla üretilen ve koruyucu etki yaratan aşılardan bir tanesi de Sinovac’tır. Sinovac Çin aşısı olarak da bilinmekle birlikte özellikle ülkemizde sıklıkla tercih edilir. Sinovac aşısının diğer aşılara oranla yan etkilerinin daha az olduğu bilinmekle birlikte, özellikle ileri yaştaki insanlarda ve kronik hastalıklara sahip kişilerde kullanılması önerilmektedir. Birçok ülkede de tıpkı ülkemizde olduğu gibi kullanılan ve yan etkiler açısından kafa karışıklığı yaşanmasına neden olan Sinovac aşısının hem güvenilirliği hem de etkinliği uzun süredir tartışma konusu olsa da hala kullanılmaya devam edilen aşılar arasında yer almaktadır. Hafif enfektif sendromlarla seyreden ve yan etkileri en sık araştırılan Sinovac’ı sizler için ele aldık

Sinovac Yan Etkileri Nelerdir?

Sinovac aşısının çok şiddetli seyreden ve ortalama olarak herkeste görülebilen bir yan etkisinden bahsedilmez. Sinovac aşısı hem birinci faz hem de ikinci faz olarak değerlendirildiğinde herhangi bir ciddi komplikasyona neden olmayan bir aşıdır. Fakat genel olarak bakıldığında kayıt altına alınan Sinovac aşısı yan etkileri altında şunlar yer almaktadır;

·        Yüksek ateş

·        Aşının uygulandığı kolda ağrı

·        Aşının uygulandığı bölgede kızarıklık ve yanma hissi

·        Aşının uygulandığı bölgede şişlikler

·        Tremor yani titreme

·        Baş ağrısı

·        Tüm vücut genelinde ağrı

·        Günlük yorgunluk

Sinovac Baş Ağrısı Yapar Mı?

Evet. Sinovac aşısının da tıpkı diğer Covid-19 aşıları gibi baş ağrısı gibi bir yan etkiye neden olduğu kayıt altına alınmıştır. Bundan korunmak için aşı yaptıran bireylerin bol sıvı almasına dikkat etmesi ve vücudunu susuz bırakmaması gerektiği belirtilmiştir. Buna ek olarak aşı uygulamasının ardından geçen bir tam gün akabinde parasetamol etkin maddeli ilaçların kullanımı önerilmektedir.

Sinovac Gebeliğe Etkisi Nedir?

Hem Sinovac aşısı, hem Türkovac hem de Biontech aşısının gebelerde kullanımı hakkında ki soru işaretleri güncelliğini korumakta ve bu konuda bir fikir birliği oluşturulamamaktadır. Özellikle aşıların bebeğe olan olumsuz etkileri konusunda bir fikir birliğine varılamadığından dolayı her üç aşı türü içinde gebelikte kullanımı sorgulanmaktadır. Aşının özellikle yumurtalıklarda birikim yaptığı gibi yanlış inanışlar da var olduğundan dolayı önümüzdeki günlerde bilim insanları tarafından bu konunun aydınlığa kavuşturulacağı umulmaktadır.

Sinovac Öksürük Yapar Mı?

Çin aşısı olarak da bilinen Sinovac aşısının öksürük gibi bir yan etkiye neden olduğu bilinir. Fakat bu aşının öksürük yan etkisi de diğer covid 19 aşıları gibi alerjik reaksiyonlar geliştiğinde görülür. Eğer birinci ve ikinci faz olması fark etmeksizin Sinovac aşısı yaptırıldıktan sonra geçmeyen bir öksürük söz konusu ise hastanelerin acil servislerine başvurulması gerekebilir. Bu durum akıllara anafilaktik şoku getirmelidir.

Sinovac Sonrası Alkol Alınır Mı?

Hayır. Aşı uygulaması sonrasında alkol alımlarının aşı sonrası olası yan etkilerin saptanmasına engel olduğu ve aynı zamanda da istenmeyen yan etkileri arttırdığı bilindiğinden dolayı aşı uygulaması sonrasında alkol alımları olabildiği kadar geciktirilmelidir.

Sinovac Sonrası Halsizlik Olur Mu?

Evet. Diğer tüm covid-19 aşıları ve aynı zamanda diğer salgın hastalıkların aşıları gibi Sinovac aşısının da böyle bir halsizlik gibi yan etkileri bulunabilir. Bundan korunabilmenin herhangi bir yolu bulunmamakla birlikte en fazla üç gün sürebilir. Bol bol istirahat edilmesi uygun görülmektedir.

Sinovac Tansiyon Yapar Mı?

Hayır. Daha doğrusu son zamanlarda böyle bir yaygın inanış söz konusu olsa da bilimsellikle ifade edilen bir durum yoktur. Fakat Sinovac aşısı tansiyon hastalıklarında son derece risk oluşturabileceği için, tansiyon hastalarının aşı olmadan evvel bu durumu hekime bildirmesi gerekmektedir.

Sinovac Uyku Yapıyor Mu?

Sinovac aşısı uygulamasının ardından kişilerde son derece ağır halsizlik ve yorgunluk gibi yan etkiler görülebildiğinden dolayı, bu etkilerinde uykuya neden olabileceği bilinir. Fakat yine de bilimsel olarak Sinovac aşısının uyku yapan bir etkisinden bahsetmek mümkün değildir

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir