Paraben Alkol Müdür?

Paraben Alkol Müdür?

Paraben Alkol Müdür?

Parabenler, p-hidroksibenzoik asidin alkil esterlerinin bir grubudur ve tipik olarak metilparaben, etilparaben, propilparaben, bütilparaben, izobütilparaben, izopropilparaben ve benzilparaben içerir. Paraben bir koruyucudur.

Parabenler yaklaşık 100 yıldır gıda, ilaç ve kişisel bakım ve kozmetik endüstrilerinde koruyucu olarak güvenle kullanılmaktadır. Paraben free ise genellikle üründe paraben bulunmadığını ifade etmektedir. Neredeyse tüm güzellik ürünleri, ürünlerinin daha uzun süre dayanması için bir çeşit koruyucu madde kullanırken, paraben içermeyen kozmetiklerin kullanımı daha güvenli olabilir. "Paraben free" ifadesi, tüketicilerin bu zararlı kimyasalların ürün formülünün bir parçası olmadığını bilmelerini sağlamak içindir. Yani paraben free ibaresi ürünün müşterilere içeriğinde paraben bulunmadığını göstermek ve bilgi vermek adına kullanılmaktadır.

Paraben Alkol Müdür?

Parabenler, p-hidroksibenzoik asidin alkil esterlerinin bir grubudur ve tipik olarak metilparaben, etilparaben, propilparaben, bütilparaben, izobütilparaben, izopropilparaben ve benzilparaben içerir. Paraben bir koruyucudur.

Paraben Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Parabenler, kozmetiklerde, cilt bakım ürünlerinde ve daha fazlasında en yaygın kullanılan koruyuculardır. Her ürün, ürünü çeşitli mikroorganizmalardan korumak için diğer koruyucularla birlikte metilparaben, propilparaben, bütilparaben ve etilparaben, propilparabenler ve metilparabenler gibi farklı türde parabenler içerebilir. Parabenler, toksik olmadığı ve birçok insan için acil bir tehlike oluşturmadığı düşünülse de, Paraben alerjisi olan kişilerin vücutlarındaki hücrelerle karışarak reaksiyona neden olabilir.

·        Paraben alerjisinin belirtileri ise şu şekildedir:

·        Vücutta kuruma ya da döküntü

·        Gözlerde şişlik

·        Yanma

·        Kaşıntı

·        Batma

·        Ağrı

Paraben Alerjisi Nasıl Anlaşılır?

Paraben alerjisi, bazı testler yapılarak teşhis edilir. Bir üründe bulunan parabenler için kendi kendinize deneyerek test etmek mümkündür, ancak bu yalnızca doktorunuzla ilk görüştükten sonra yapılması önerilmektedir. Alerjik reaksiyonlardan parabenlerin neden olduğu kanıtlanmış vakalar bile vardır. Bu semptomlardan herhangi birinden mustaripseniz ciltte kontak dermatit, kızarıklık, iltihaplanma, kaşıntı ve ağrı, gerginlik, kuruluk (özellikle duştan sonra),belki de parabenlere karşı bir reaksiyon yaşıyorsunuzdur.

Paraben Bebeklere Zararlı Mi?

Parabenler vücudunuzun bağışıklık sistemini bozduğuna inanıldığı için doğurganlık sorunlarına ve meme kanseri riskinin artmasına katkıda bulunabilir. Parabenlerin ayrıca fetal gebelik sırasında ve yaşamın ilk yıllarında bebek büyümesini bozduğu bilinmektedir. Hamile kadınların paraben içerikli ürünler kullanımı bebeğe zarar verebilmektedir. Bu nedenle hamilelik esnasında paraben free ürünlerin kullanımı önerilmektedir.

Paraben Neden Zararlı?

Bu parabenlerin kozmetikte kullanımının yasaklanmasına yol açan temel endişe, vücutta hormonlar gibi hareket etme yetenekleridir, daha spesifik olarak östrojen hormonu bozucu olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle hormonlar üzerinde olumsuz etkilere yol açması nedeniyle parabenlerin zararlı olduğu söylenmektedir.

Bakterileri öldürmeye ve günlük kullandığımız kozmetikleri korumaya hizmet ederek kullanım sürelerini ve güvenliklerini artırırlar. Ancak bazıları, endokrin bozucu olarak bilinen bir eylem olan vücudun hormon dengesini değiştirebileceği düşünüldüğünden kullanılması riskli olduğu söylenmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir