Otomatik Araba Nasıl Az Yakar?

Otomatik Araba Nasıl Az Yakar?

Otomatik Araba Nasıl Az Yakar?

Otomatik araçlarda uygulanan bazı işlemler yakıt tüketiminizde sizlere yardımcı olabilir. Bunların başında kırmızı ışıklarda yapacağınız duraklamalarda aracınızı

Dizel Araba Nasıl Az Yakar?

Yakıt fiyatlarının da artmasıyla birçok sürücü yakıt tasarrufu konularını araştırmaya başladı. Dizel araba nasıl daha az yakar? Uzun yolda, benzinli araba nasıl az yakar? Otomatik araba, lpgli araba nasıl daha az yakar? Karbüratörlü araç ve gazlı araba nasıl az yakar sorularını sizler için yanıtladık.

Dizel araçlarda yakıt tasarrufu için şu yöntem önerilmektedir:

Aracınızı çalıştırdıktan sonra bir müddet aracın motorunun ısınmasını beklerseniz bu aracın motoru ısınmasına kadar harcayacağı ekstra yakıt tüketiminin önüne geçecektir. Motor ısındıktan sonra aracınızı hareket ettirirseniz bu yakıt tüketimi bakımından tasarruf sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Aslında dizel araçlar tasarruflu olduğu için tercih edilmektedir. Ancak bazen araçta dikkat edilmediği zamanlarda yakıt tüketimi artmaktadır. Bu nedenle araçlarınızdaki yakıt tüketiminin önüne geçmek adına bazı fedakarlıklar yapmanız gerekiyor. Hız tutkunuz varsa bundan vazgeçmenizi öneririz. Çünkü araçlar hızlı kullanıldıklarında daha fazla yakıt tüketmektedirler.

Uzun Yolda Araba Nasıl Az Yakar?

Uzun yollarda araç yakıt tüketiminden tasarruf etmek adına uygulanması gererken bazı tüyolar bulunmaktadır. Bunların başında otoyollarda yolun boş olmasına bakıp ani hızlanmalar ya da yüksek hızda kullanımdan kaçınmak gelmektedir. Hızınızı 90-120km/h olarak ayarlayıp bu şekilde ilerlerseniz hem aracınız yorulmayacak hem de yakıt olarak çok fazla yakıt tüketimi yapmayacaksınız. Aynı zamanda yokuş aşağı inişlerde de gaza basamamanız yakıt tasarrufu yapmanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda uzun yola çıkarken aracınızı çok fazla yüklemekten kaçınırsanız bu da yakıt tüketiminizde etkili olacaktır. Bunlara ek olarak sık şerit değişikliği yapılması da yakıt tüketimini arttırır. Buna bağlı olarak gereksiz sollamalar da aracınızdaki yakıt tüketimini arttıran sebepler arasındadır. Aynı zamanda uzun yola çıkmadan önce aracınıza yaptıracağınız bakım da yakıt tüketiminde etkilidir.

Benzinli Araba Nasıl Az Yakar?

Benzinli araçlarda en önemli unsurlardan biri kaliteli yakıt kullanımıdır. Yakıt tasarrufunun en önemli unsurlarından birisi kaliteli yakıt kullanımıdır. Kaliteli yakıt kullanımı araç performansını etkilemekte ve yakıt tüketimini de etkilemektedir. Yakıt sızdırmaları yaşanmaması adına aracınızı düzenli olarak bakıma sokmanız gerekmektedir. Bunlara ek olarak ani fren yapılması da aracın çok fazla yakıt tüketmesine neden olmaktadır. Aracınızda ani frenden kaçınırsanız, yakıt olarak da daha az yakacağınızı fark edeceksiniz.

Otomatik Araba Nasıl Az Yakar?

Otomatik araçlarda uygulanan bazı işlemler yakıt tüketiminizde sizlere yardımcı olabilir. Bunların başında kırmızı ışıklarda yapacağınız duraklamalarda aracınızı     

Lpg Araç Nasıl Az Yakar?

LPG’li araçlar yakıt tüketimi olarak hesaplı araçlardandır. Ancak yine de daha az yakmanız adına sizlere birkaç tavsiyemiz var. Bunlar şu şekilde:

·        Trafik olan saatlerde dur-kalk çok yapılacağı için bu saatlerde araç kullanmamak

·        Araç bakımlarınızı düzenli ve servisinde yaptırmak

·        Aracınızı uygun devirlerde kullanmak

·        Hızlı araç kullanımından kaçınmak

·        Yakıt tercihinizi bilindik markalardan yana kullanmak

·        Bilindir istasyonlardan yakıt almaktır.

 

İlginizi Çekebilir