Fahri Kasırga Kimdir ve Ne İş Yapar?

Fahri Kasırga Kimdir ve Ne İş Yapar?

Fahri Kasırga Kimdir ve Ne İş Yapar?

Fahri Kasırga, eski Türkiye Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteridir. Şuan ki görevi ise YÖK Üyeliği ve Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığıdır.

Fahri Kasırga Kimdir?

Fahri Kasırga Kimdir? Fahri Kasırga kaç yaşında, aslen nereli, ne iş yapıyor, çocuğu var mı, eşi kimdir, annesi kimdir gibi en çok merak edilen sorular hakkında araştırma yaptık.

Fahri Kasırga, 20 Ocak 1953 yılında Rize’nin Çayeli ilçesinde dünyaya gelmiştir. Annesinin adı Nazime, babasının adı ise Şaban’dır. Orta öğretimini Kabataş Erkek Lisesi’nde tamamlayan Fahri Kasırga, ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine girmiş ve 1977 yılında mezun olmuştur. Mezun olmasının ardından 1978 yılında Rize hakim adayı olarak göreve başlayan Fahri Kasırga, 1979 yılında görevinden ayrılarak askere gitmiştir.

Vatani görevini tamamlayan Fahri Kasırga, 1981 senesinde Erzurum’un Olur ilçesinde Cumhuriyet Savcı Yardımcısı olarak tekrardan göreve başlamıştır. Ardından sırayla Trabzon’un Çaykara ilçesi ve Sakarya’nın Karasu ilçesinde Cumhuriyet Savcılığı, Ordu’nun Fatsa ilçesi, Diyarbakır ve Kocaeli’de de Cumhuriyet Başsavcılığı görevlerinde bulunmuştur.

26 Kasım 2001 tarihinde Ankara Cumhuriyeti Başsavcısı olarak görev yaparken, 3 Ekim 2003 tarihinde Adalet Bakanlığı Müsteşarlığına getirilmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 114. maddesine göre 2007 Türkiye genel seçimleri öncesinden tarafsız bir şekilde Adalet Bakanı olarak görev yapmıştır. Bakanlık görevinden sonra döndüğü müsteşarlık makamında Temmuz 2008 tarihine kadar görev yapmıştır. Tüm bunların ardından Adalet Bakanlığı Yüksek Müşaviri unvanı ile Başbakanlık Başdanışmanı olmuştur. 20 Ocak 2014 tarihi ile Başbakanlık müsteşarlığına atanmıştır. 11 Eylük 2014 tarihinde Cumhurbaşkanlığı genel sekreterliğine tayin edilmiştir. 26 Şubat 2015 tarihinde ise Cumhurbaşkanı tarafından YÖK Genel Kurulu üyeliğine getirilmiştir.

Fahri Kasırga’nın Doğum Tarihi Nedir?

Fahri Kasırga, 20 Ocak 1953 tarihinde dünyaya gelmiştir.

Fahri Kasırga’nın Yeni Görevi Nedir?

Fahri Kasırga, YÖK Üyeliğinin yanı sıra, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı görevini de yapmaktadır.

Fahri Kasırga’nın Annesi Kimdir?

Fahri Kasırga’nın annesi Nazime Kasırga’dır.

Fahri Kasırga Aslen Nereli?

Fahri Kasırga aslen Rizelidir.

Fahri Kasırga Kimdir ve Ne İş Yapar?

Fahri Kasırga, eski Türkiye Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteridir. Şuan ki görevi ise YÖK Üyeliği ve Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığıdır.

Fahri Kasırga Kaç Yaşındadır?

Fahri Kasırga 69 yaşındadır.

Fahri Kasırga’nın Memleketi Neresidir?

Fahri Kasırga’nın memleketi Rize’dir.

Fahri Kasırga’nın Oğlu Kimdir?

Fahri Kasırga’nın Mehmet Serdar Kasırga ve Talip Serkan Kasırga adında iki oğlu bulunmaktadır.

Fahri Kasırga Eğitim Durumu

Kabataş Erkek Lisesi’nde orta öğretimini tamamlayan Fahri Kasırga, ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine girerek 1977 yılında mezun olmuştur. Mezun olmasının ardından 1978 yılında Rize’de hakim adayı olarak staja başlamıştır.

Fahri Kasırga’nın bu zamana kadar görev aldığı akademik ve idari görevleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Erzurum-Olur Cumhuriyet Savcı Yardımcısı 1981,

Sırası ile Trabzon-Çaykara, Sakarya-Karasu Cumhuriyet Savcılığı ve Ordu-Fatsa, Diyarbakır ve Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı,

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı 2001,

Adalet Bakanı Müsteşarlığı 2003,

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 114. Maddesi gereğince 22 Temmuz 2007 Türkiye genel seçimleri öncesi tarafsız Adalet Bakanlığı,

Adalet Bakanlığı Yüksek Müşaviri unvanı ile Başbakanlık Başdanışmanlığı 2008

Başbakanlık Müsteşarlığı 2014.

İlginizi Çekebilir