Erdoğan ve Stoltenberg, Finlandiya ve İsveç'i Görüştü!

Erdoğan ve Stoltenberg, Finlandiya ve İsveç'i Görüştü!
25.06.2022 16:47
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğini görüştü. Stoltenberg, görüşmelerin önümüzdeki hafta da devam edeceğini söyledi.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden sonra Finlandiya ve İsveç, NATO'ya üye olmak istediklerini bildirdi. Bu iki ülkenin NATO'ya üyeliği ise Türkiye'nin veto oyu sebebiyle gerçekleşmedi.

Görüşmeler Devam Edecek

Finlandiya ve İsveç'in terör örgütleriyle ilişkilerini sonlandırmasını isteyen Türkiye ve NATO arasında görüşmeler devam ediyor. Son olarak NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüklerini açıkladı. Stoltenberg, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya başvurularını görüştüm. Önümüzdeki hafta Brüksel ve Madrid'de müzakerelere devam etme konusunda mutabık kaldık" ifadelerini kullandı. 

İspanyol Jeopolitika ve Küresel Ekonomi Merkezi Direktörü Angel Sanz, "Türkiye bazı endişeleri masaya koydu. Zirve boyunca bunlar çözülecek mi, göreceğiz. Çözülürse başarı olarak yansıtılacağı kesin. Ancak herkes biliyor ki bu bir süreç ve tüm üye ülkelerin parlamentolarında onaylamaları gerek. En hızlı süreç bile 3 ila 5 aydan erken olmaz." ifadelerini kullandı.

İlk kez bir NATO zirvesine davetli ülke olarak katılacak Finlandiya ve İsveç'in tarihte "tarafsız ülkeler" olarak bilindiğini aktaran Sanz, bu ülkelerin NATO'ya katılımının özel ve önemli değişikliklere yol açabileceğini, AB'yi de NATO içinde daha güçlendireceğini söyledi.

NATO Zirvesi Nerede Yapılacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 28-30 Haziran tarihlerinde İspanya'nın başkenti Madrid'de gerçekleştirilecek olan NATO Zirvesi'ne katılacak. 32.'si düzenlenen NATO Zirvesi'nde 30 üye ülkenin öncelikli olarak değerlendireceği konu Rusya ile Ukrayna savaşı olacak. NATO üyesi ülkelerin devlet başkanlarının yanı sıra binlerce yabancı devlet adamı, personel ve gazeteci de etkinlik için Madrid'e gidecek. Madrid polisi, zirveye karşı savaş karşıtı protestoların etkinlik süresince olması ihtimaline karşı şehir genelinde sıkı güvenlik önlemleri alacak. 

Ukrayna ve Rusya Savaşı Değerlendirilecek

NATO için "özel" olacak zirvede, üye 30 ülkenin liderlerinin üzerinde en çok tartışacakları konunun Rusya-Ukrayna savaşı olacağını vurgulayan Sanz, "NATO, Ukrayna'ya verdiği desteğe olduğu gibi devam etme ya da daha fazla silah ve para yardımıyla genişletmeye karar verecek ama burada ülkelerin farklı görüşleri ve çıkarları var." dedi. Sanz, NATO'nun Ukrayna'da müdahale etme kapasitesinin oldukça sınırlı olmasından, güvenli bölge veya insani yardım koridoru gibi yeni girişimleri ortaya atabileceğini kaydetti. 
İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir