Erdoğan Duyurdu: THY’nin Adı Değiştirildi

Erdoğan Duyurdu: THY’nin Adı Değiştirildi
15.06.2022 00:20
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Hava Yolları ile ilgili yeni bir karar aldığını duyurdu. "Artık 'Turkey' yok, 'Türkiye' var'' şeklinde açıklama yapan Erdoğan, uçakların gövdesine bulunan 'Turkish Airlines' yazısının 'Türkiye Hava Yolları' şeklinde değiştirileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türksat Genel Müdürlüğü'nün Gölbaşı yerleşkesinde TÜRKSAT 5B Uydusu Hizmete Alma Töreni'nde konuşma yaptı. Yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 'Turkey' olarak kullanılan ismini 'Türkiye'ye çevirmeye dair kararı duyurdu. Sembolik olarak önemli gördüğünü belirten Erdoğan'ın bu kararına İYİ Parti lideri Meral Akşener'den kısa sürede bir yanıt geldi. Meral Akşener, "Biz geldiğimizde onu da düzeltip Türk Hava Yolları yazarız. Ne de olsa az kaldı." dedi.

''TÜRKİYE HAVA YOLLARI''

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında "Artık 'Turkey' yok, 'Türkiye' var. Bundan sonra uçaklarımızın gövdesine de 'Turkish Airlines' değil, 'Türkiye Hava Yolları' yazacağız. Maziden atiye kurduğumuz köprü sayesinde medeniyetimizden, tarihimizden, kültürümüzden aldığımız güçle yüzümüzü geleceğe dönüyoruz. İnşallah 2053 vizyonumuzu emanet edeceğimiz gençlerimiz, bu bayrağı çok daha yükseğe çıkaracaklardır" ifadelerini kullandı.

AKŞENER TEPKİ GÖSTERDİ

İYİ Parti lideri Meral Akşener, Erdoğan'ın bu düzenlemesine tepki verdi. Sosyal medyada paylaşım yapan Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a; "Sen böyle saçmalamaya devam et, biz geldiğimizde onu da düzeltip Türk Hava Yolları yazarız. Ne de olsa az kaldı..." dedi.

TURKEY YERİNE TÜRKİYE TALEBİ

Türkiye, Birleşmiş Milletler'den Turkey olarak kullanılan ülke ismi yerine Türkiye kullanılmasını talep etmişti. Yabancı dillerde "Turkey" olarak kullanılan ülke ismi, "Türkiye" olarak değiştirilmişti. Bunun yanı sıra BM Güvenlik Konseyi'nde ülke ismi ilk kez "Turkey" yerine Türkiye olarak kullanılmıştı.

TÜRK HAVA YOLLARI HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Türkiye'nin ulusal hava yolu şirketi olan Türk Hava Yolları'nın merkezi İstanbul'dadır. Türk Hava Yolları, Skytrax'ın 2016 ödülleri tarafından 6 kere arka arkaya Avrupa'nın en iyi hava yolu olarak seçilmiştir. Aynı zamanda birçok alanda yüksek dereceler elde eden THY, geniş uçuş ağına sahiptir.

Star Alliance üyesi olan Türk Hava Yolları; 127 ülkede, 243 dış hat ve 49 iç hat olmak üzere 292 şehir ve 300 havaalanına uçuş yapmaktadır. THY aynı zamanda geniş uçuş ağı ile dünyanın en çok ülkesine sefer düzenleyen havayolu unvanına sahiptir.

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir