EPGİS Açıkladı: Motorin’e Zam Mı Geliyor?

EPGİS Açıkladı: Motorin’e Zam Mı Geliyor?
13.06.2022 19:35
Uzun bir süre zamlar hakkında açıklama yapmayan Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası, bugün motorine gelmesi beklenen 2,60 TL tutarındaki zam haberleri hakkında açıklamalarda bulundu. Açıklamalarda bugün için yeni bir zam yapılmayacağı belirtildi.

Benzin ve LPG'ye gelen zamların ardından bugün motorinle ilgili bir zam iddiası ortaya atıldı. İddiaya göre 14 Haziran Salı 00.01'den itibaren motorine 2,60 TL zam geleceği belirtildi. Zamlı tarifeye göre İstanbul'un Avrupa yakasında motorinin litresinin 27,84 TL'den 30,44 TL'ye yükseleceği öne sürüldü.

EPGİS SESSİZ KALACAKTI

27 Mayıs'ta benzin lira başına 45 kuruş, motorin 138 kuruş arttı. 28 Mayıs'ta benzin litresi 70 kuruş, motorin litresi 97 kuruş, 2 Haziran'da benzin 1 lira 22 kuruş, motorin 1 lira 49 kuruş arttı. 8 Haziran'da motorin fiyatları 1 lira 95 kuruş yükseldi. 

Son fiyat artışından bu yana hafif yağın artış oranı bir yılda %300'e ulaştı. EPGIS fiyat değişikliğini iptal etmemeyi seçti. EPDK'nın fiyat değişikliğini açıkladığı tek sendika olan EPGIS'e suç duyurusunda bulunmasının ardından sendika, akaryakıt fiyat değişikliğini işlemler tamamlanana kadar kamuoyuyla paylaşmayacağını da açıkladı.

EPGİS CEVAP VERDİ

Daha önceki dönemlerde yapılan zamların duyurusunu yapan Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS),Enerji Piyasaları Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı (EPDK) ile tartışma yaşanmasının ardından zam duyurularını yapmaya son vermişti. Bugün ise uzun bir aradan sonra, yeni yapılan zamlar ile ilgili açıklama yapıldı.

“BUGÜN İÇİN YENİ ZAM YOK”

EPGİS'in açıklamasında motorine bugün zam geleceği iddialarının gerçeği yansıtmadığı belirtilerek, "Zorunlu Bilgilendirme. Sosyal medyada ve bazı basın organlarında bugün motorine 2,60 TL/LT zam geleceği bilgisi yayılmaktadır. Bugün için herhangi bir ürüne zam beklentisi yoktur. Yarın için ise bugün piyasalarda oluşacak değerler belirleyici olacaktır" ifadelerine yer verildi.

“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULMALI”

EPGİS’in açıklamaları arasında; bugün için yapılan zam haberlerinin gerçek olmaması sebebiyle, haberlerin dikkate alınmaması gerektiği, ayrıca bu yönde paylaşım yapan kişiler hakkında suç duyusunda bulunulması gerektiği de yer aldı.

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

EKONOMİ Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir