EGM Vatandaşlara E-posta ile Dolandırıcılık Uyarısı Yaptı!

EGM Vatandaşlara E-posta ile Dolandırıcılık Uyarısı Yaptı!
01.07.2022 10:38
Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından, “[email protected]” e-posta adresinden gönderilen mesajların içeriğindeki linkleri açması ve ekinde bulunan dosyaları indirmesi halinde maddi/manevi olarak pek çok zarara uğrama riski oluşabileceği uyarısında bulundu.

Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ve 81 il Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüklerince internet ortamında 7/24 esasına göre sanal devriye faaliyetlerinin yürütüldüğü bildirilen Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada vatandaşlara çok önemli uyarılar geldi. Gelişen internet çağı ile birlikte, siber suçların da artış göstermiş olması gözlemlenen durumlar arasında yer alıyor. Bu nedenle siber suçlara karşı bilinçli olan birer internet kullanıcısı olmak oldukça önem taşıyor. Özellikle EGM’nin yapmış olduğu uyarıların dikkate alınması gerekmektedir.

Bu Tarz İçeriklere İtibar Etmeyin

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, son dönemde vatandaşların kullanmış oldukları e-posta adreslerine, Emniyet Genel Müdürlüğü ile bağlantısı bulunmayan “[email protected]” e-posta adresinden, Emniyet Genel Müdürlüğü ve EUROPOL’den gönderildiği izlenimi verilen, dolandırıcılık ve zararlı yazılım maksatlı e-postalar gönderildiği tespit edildiğine dikkat çekildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: Vatandaşlarımızın kullanmış oldukları e-posta adreslerine gelen bu tarz iletilerin içeriğindeki linkleri açması ve ekinde bulunan dosyaları indirmesi halinde maddi/manevi zarara uğrama riski oluşabileceğinden bu tarz içeriklere itibar edilmemesi önem arz etmektedir.

 Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklama kapsamında; “[email protected]” ve benzeri e-posta adreslerinden gelen iletilerin açılmaması, açılsa dahi iletinin içeriğinde bulunan dosyaların indirilmemesi yönündeki mesaj oldukça açık. Son dönemlerde oldukça fazla artış göstermiş olan siber dolandırıcılık kapsamında pek çok farklı yöntem ile dolandırıcılık yapılması, kişisel bilgilere ulaşım sağlanması, kullandığınız elektronik cihazlarınızda bulunan kişisel veri ve görsellere ulaşılması mümkün olmakta. Sadece banka ve kart bilgileri değil, aynı zamanda elektronik cihazlarınızda bulunan tüm kişisel bilgi ve görsellere ulaşılması doğrultusunda siber dolandırıcılık konusunda dikkat etmek büyük bir önem arz ediyor. Yapılmış olan söz konusu uyarı ve bildirilerin dikkate alınmaması halinde; hem maddi hem de manevi açıdan pek çok zarara uğrama ihtimalinizin olduğunun bir kez daha altını çizmemiz gerekiyor.

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir