Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gıda Krizinin Etkileri Hafifleyecek!

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gıda Krizinin Etkileri Hafifleyecek!
25.07.2022 22:00
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT ortak yayınında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, İstanbul'da imzalanan tahıl koridoru anlaşmasıyla ilgili ne dedi? Anlaşmanın gıda krizine etkileri ne olacak? Fiyatlar düşecek mi? İşte, tüm bu soruların yanıtı...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, planın başarılı bir şekilde uygulanması ile küresel gıda krizinin etkilerinin hafifleyeceğini belirtti. Erdoğan konuşmasında; "Fiyatlardaki düşüş devam edecek. En az gelişmiş ülkelerin üzerindeki baskı azalacak. Ortaya çıkacak kıtlıklar peşinen engellenecek" ifadelerini kullandı. 

Erdoğan'dan Açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  TRT ortak yayınında moderatörlüğünü Canan Yener Reçber'in üstlendiği programda gazetici Nuriye Çakmak Çelik, Okan Müderisoğlu, Hale Kaplan ve Mehmet Acet'in sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ve BM'nin liderliğinde yapılan Ukrayna ve Rus heyetlerinin İstanbul'da imzaladığı tahıl koridoru anlaşmasıyla ilgili konuştu.  Erdoğan, yaptığı açıklamada ''Bu konuda uzun süredir aralıksız şekilde yoğun temas ve müzakereler yürüttük. Neticede Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden dünya piyasalarına güvenli şekilde ihracatına yönelik mutabakatın İstanbul'da imzalanmasını sağladık' 'dedi. 

"Ortaya Çıkacak Kıtlıklar Engellenecek"

Erdoğan'ın açıklamalarında ''Planın başarılı şekilde uygulanmasıyla vahim boyutlara ulaşmakta olan küresel gıda krizinin etkileri hafiflemeye başlayacak. Fiyatlardaki düşüş devam edecek. En az gelişmiş ülkelerin üzerindeki baskı azalacak. Ortaya çıkacak kıtlıklar peşinen engellenecek'' ifadeleri yer aldı. 

Erdoğan: Planın Operasyonel Boyutu İstanbul'dan İdare Edilecek

Yapılan anlaşmada Türkiye'nin önemli bir rolü olduğunu söyleyen Erdoğan, ''Bu tarihi başarıya verdiğimiz katkı, Türkiye'nin küresel meselelerde oynamaya muktedir olduğu rolün önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Planın operasyonel boyutu İstanbul'dan idare edilecek" dedi. 

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir