Çılgın Parti Görüntüleriyle Gündemden Düşmeyen Finlandiya Başbakanı Sanna Marin Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Çılgın Parti Görüntüleriyle Gündemden Düşmeyen Finlandiya Başbakanı Sanna Marin Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?
24.08.2022 16:18
Dünyanın en genç başbakanı unvanına sahip Sanna Marin, yapmış olduğu partiler nedeniyle gündemden düşmüyor. Sanna Marin ne zaman doğdu, kaç yaşında siyasete girdi? Sanna Marin uyuşturucu testi yaptırdı mı, yaşam tarzını değiştirecek mi?

Geçen gün her hareketi olay olan bir politikacı var! Finlandiya Başbakanı Sanna Marin bugünlerde çok popüler bir isim ve adımları tüm dünyada takip ediliyor. Tabii ki, bu durumda Marin'in son partisinden fotoğraflar büyük rol oynuyor. Son birkaç gün içinde ortaya çıkan görüntüler, dünya çapında birçok insanın Marin'i eleştirmesine neden oldu... ama başbakan geri adım atmış görünmüyor. Marin yaptığı açıklamada yaşam tarzından ödün vermediğini iddia ediyor. Öte yandan Marin'in katıldığı çılgın parti onu gündeme getiren ilk kişi değil! Sanna Marin, Başbakan olduğu dönemden bu yana yaptığı açıklamalar, giyimi ve yaşam tarzıyla çeşitli dönemlerde gündeme gelen bir isim. Üstelik o zaten dünyanın en genç başbakanı! Bütün bunlar Sanna Marin'i bir süre gündemde tutacak gibi görünüyor. Bu nedenle birçok kişinin merak ettiği Marin'in hayatı ve geçmişi... İşte dünyanın en genç başbakanı Sanna Marin hakkında bilmeniz gerekenler...

Sanna Marin Ne Zaman Doğdu?


Sanna Marin 16 Kasım 1985 yılında Finlandiya’nın Helsinki şehrinde doğdu. Marin'in anne ve babası o küçükken ayrıldı. Bu nedenle, Marin yalnız annesi tarafından büyütüldü. Ayrıca, Marin'in çocukluğu finansal olarak çok zordu. Böylece Marin, eğitimi boyunca çeşitli mesleklerde çalıştı. Bundan sonra Marin, annesi ve annesinin ortağıyla yaşadı. 2004 yılında liseden mezun olduktan sonra Marin, 2006 yılında Sosyal Demokrat Gençlik Birimi'ne katıldı.

Sanna Marin Ne Zaman Siyasete Girdi?


20 yaşında siyasete girdi. İki yıl sonra, Helsinki'nin kuzeyindeki Tampere belediye meclisi için başarısız oldu. Marin'in siyasi hayatı bir yenilgiyle başladı, ancak gelecekte önemli zaferler kazanacaktı.

Marin, 2015'te Kongre'ye seçildi. Finlandiya'nın en büyük sol partisi olan Finlandiya Sosyal Demokrat Partisi'ne üye olduğunda ve parlamento üyesi olduğunda sadece 30 yaşındaydı. Parlamentodaki çalışmaları hem toplumun hem de diğer politikacıların dikkatini çekmesini sağladı. Henüz milletvekiliyken siyasi geleceğinin parlak olduğu söyleniyordu. Sanna Marin, Finlandiya Sosyal Demokrat Partisi'nin lideri, Başbakan Yardımcısı Antti Rinne ve en güvendiği kişilerden biri. Marin'in siyasetteki yükselişi devam etti. 6 Haziran 2019'da "Ulaştırma Bakanı" olarak atandı!

Antti Rinne, 3 Aralık 2019'da başbakanlıktan istifa etti. Bu, çok genç olmasına rağmen uzun süredir siyasetin içinde olan Sanna Marin için çok önemli bir dönüm noktası oldu. Rinne'nin istifasının ardından Marin, Finlandiya Sosyal Demokrat Partisi'nin genel başkanı oldu. Parlamentoda yapılan oylamanın ardından başbakan seçildi!

 10 Aralık 2019'da göreve başlayan Sanna Marin, dünyanın en genç başbakanı. Marin ayrıca Finlandiya'nın üçüncü kadın başbakanı. Ancak Marin'in erken dönem başbakanlığı Covid-19 pandemisi tarafından gölgede bırakılsa da Sanna Marin liderliğindeki Finlandiya hükümeti salgın sürecini birçok Avrupa ülkesinden daha iyi yönetiyor.

Sanna Marin Parti Videoları Neden Tepki Çekiyor?


Sanna Marin'in birçok "Çılgın Parti" videosu var. Son günlerde kamuoyuna açıklanan iki farklı görüntünün hem Finlandiya'da hem de dünyada büyük yankı uyandırdığını söyleyebiliriz. İlk görüntüde dünyanın en genç başbakanı Sanna Marin evinde görülüyor. Arkadaşlarıyla eğlendiğini görmek mümkün. Diğer resimler farklı partilerden. Ancak bu kez Başbakan Finlandiya'nın en ünlü gece kulüplerinden birinde kameralara yansırken Finlandiya'nın en ünlü şarkıcılarından biriyle dans ediyor. Bu iki fotoğraf Sanna Marin'in uzun süre ajandasını meşgul etmesini sağladı. Birçok kişi, Marin'in imajını özellikle başbakan için uygunsuz buluyor. Üstelik, özellikle muhalefet partileri, bu görüntüler nedeniyle Marin'in "ülkeyi yönetmek için gerekli yargıya sahip olmadığını" iddia ediyor!

Sanna Marin Uyuşturucu Testi Yaptırdı Mı?

 Sanna Marin, fotoğraf yayınlandığı için uyuşturucu testinden geçmek zorunda kaldı. Aslında, Marin'in böyle bir yasal yükümlülüğü yoktu. Ancak Malin, şüphelerini gidermek için gönüllü olarak bir uyuşturucu testi yaptırmak istedi. Malin parti görüntüleri hakkında "Sadece dans etmek, arkadaşlara sarılmak ve içmekti" dedi.

Sanna Marin Yaşam Tarzını Değiştirecek Mi?


 Başbakan, kendisini eleştirenlerin aksine bu görüntüleri tamamen normal karşılıyor. Ancak yaşam tarzını değiştirmek gibi bir niyetinin olmadığını ifade etti. Birçoğu Başbakan Marin'in parti imajını eleştirirken, diğerleri başbakanı destekledi. Özellikle kadınlar! Finlandiya'da birçok kadın sosyal medya hesaplarında dans ederken çekilmiş fotoğraflarını paylaşarak Marin'e destek oldu.

 

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

News Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir