Bedelli Askerliğin Yeni Ücreti Açıklandı!

Bedelli Askerliğin Yeni Ücreti Açıklandı!
05.07.2022 17:15
Hazine ve Maliye Bakanlığı, yayınladığı yeni genelgede; memur aylık katsayısı belirlenerek yeni bedelli askerlik ücretleri açıklandı.

Bedelli askerlik ücreti, 240.000 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu belirleniyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgede; yeni memur aylık katsayısı 0,333603 olarak belirlenmesi ile birlikte milyonlarca kişinin beklediği bedelli askerlik ücretindeki tablo da netleşmiş oldu.

Memur Aylık Katsayıları Ocak ve Temmuzda Değişiyor

Ocak ve temmuz aylarında memur aylık katsayıları değişiyor. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'in imzaladığı genelgeye göre temmuz-aralık arasında uygulanacak  memur aylık katsayısı 0,333603 olarak açıklandı.

Bedelli Askerlik Ücreti 80 Bin 64 TL

Açıklanan memur aylık katsayısıyla birlikte milyonlarca gencin beklediği bedelli askerlik ücreti de netleşti. Bedelli askerlik ücreti kanunda belirtildiği şekilde 240.000 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu belirleniyor. Buna göre, 2022 yılının temmuz ayından aralık ayına kadar uygulanacak olan bedelli askerlik ücreti 80 bin 64 lira olacak. Bedelli askerlik tutarı her yıl ocak ve temmuz ayında yeniden belirleniyor.

Meclis, Yasayı Onayladı

Bedelli askerlik yasası olarak bilinen, "Yoklama kaçağı, saklı veya bakaya olup bedelli askerlikten faydalanamayan yükümlülerin" bu hizmetten faydalanabilmesini sağlayan yasa Meclis'ten geçti.  Buna göre, yoklama kaçağı, saklı veya bakaya olup bedelli askerlikten yararlanamayan yükümlülerin bu hizmetten faydalanabilmeleri sağlanacak.

Yasaya göre, "askerliğe elverişli" kararı verilmiş olanlar bedelli askerlikten faydalanacak. Ödenecek bedel, ödemenin yapıldığı gün geçerli olan memur aylık katsayısı dikkate alınarak belirlenecek. Seçim sonrasında bedelli askerlikten yararlanma hakkı elde edip de vazgeçenlere yeni bir hak verilmeyecek.

Bedelli askerlik hizmetinden, fiili askerlik hizmetine başlayanlar; müracaat tarihine kadar yoklama kaçağı, saklı veya bakaya olanlardan, bedelli askerliğe müracaat edip de seçim öncesi vazgeçenler veya müracaat tarihinden itibaren iki ay içinde ödemelerini yapmayanlar faydalanamayacak.

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir