Batı Nil Virüsü Pandemi Olur Mu?

Batı Nil Virüsü Pandemi Olur Mu?
31.08.2022 14:17
Batı Nil Virüsü, son zamanlarda artış göstermeye başlamıştır. Peki Batı Nil Virüsü pandemi olur mu, Batı Nil Virüsü nedir, ölümcül mü, belirtileri nelerdir? Detaylar haberimizin devamında..

Son günlerde Batı Nil Virüsü’nün artması sebebi ile insanlarımızın akıllarına tekrar bir pandemi gerçekleşip gerçekleşmeyeceği sorusu gelmektedir. Günümüzde Batı Nil Virüsü’nü tedavi edecek hiçbir aşı veya ilaç yoktur. Neyse ki, Batı Nil Virüsü ile enfekte olan çoğu insan hasta hissetmemektedir. Enfekte olan her 5 kişiden yaklaşık 1'inde ateş ve diğer semptomlar gelişir. 150 enfekte kişiden yaklaşık 1'i ciddi, bazen ölümcül bir hastalık geliştirir. Sivrisinek ısırıklarını önlemek için böcek kovucu kullanarak ve uzun kollu gömlekler ve uzun pantolonlar giyerek Batı Nil Virüsü alma riskinizi azaltabilirsiniz. Bu virüsün pandemiye dönüşme olasılığı ise çok düşük bir ihtimal olarak görülmektedir.

Batı Nil Virüsü Nedir? 

Batı Nil Virüsü (WNV) Hastalığı, virüs bulaşmış bir sivrisinek ısırması ile yayılır. Sivrisinekler, enfekte kuşlarla beslendiklerinde enfekte olurlar. Enfekte sivrisinekler daha sonra virüsü insanlara ve diğer hayvanlara yayabilir. İnsanlarda BNV hafif bir hastalığa neden olabilir ancak aynı zamanda ensefalite (beyin iltihabı) veya menenjite (beyin ve omurilik zarının iltihabı) neden olabilir.

Batı Nil Virüsü Ölümcül Müdür?

Enfekte olsanız bile, Batı Nil virüsü ile ilgili ciddi bir hastalık geliştirme riskiniz çok düşüktür. Enfekte olan kişilerin %1'den azı ciddi şekilde hastalanır. Ve hastalanan çoğu insan tamamen iyileşir. Aşağıdakilere dayalı olarak ciddi veya ölümcül bir enfeksiyon geliştirme olasılığınız daha yüksektir: Yaş: Daha yaşlı olmak sizi daha yüksek risk altına sokar. Bazı tıbbi durumlar: Kanser, diyabet, yüksek tansiyon (hipertansiyon) ve böbrek hastalığı gibi bazı hastalıklar riskinizi artırır. Organ nakli almak da öyle.

Batı Nil Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Batı Nil Virüsü’nün belirtileri merak edilen bir konu olmuştur. Bazı insanlar hiç belirti vermese de diğer insanlar şu belirtiler ile karşı karşıya kalabilmektedir:

-Baş ağrısı

-Sırt ağrısı

-Ani ateş yükselmesi

-Halsizlik

-Mide bulantısı

-Kusma

-İshal

-Kasların güçsüzleşmesi

-Deride kızarıklık oluşumu

-Lenf bezlerinin şişmesi

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

SAĞLIK Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir