Amerika Yüksek Mahkemesi Kürtaj Hakkını Sonlandırdı

 Amerika Yüksek Mahkemesi Kürtaj Hakkını Sonlandırdı
25.06.2022 00:58
ABD Yüksek Mahkemesi Cuma günü Amerika'da anayasal bir kürtaj hakkını bozdu ve elli yıldır ülke çapında yasal olan prosedüre izin verip vermeme kararını eyaletlere bıraktı.
Amerika'da kürtaj kadar bölücü olan çok az konu vardır. ABD Yüksek Mahkemesi, Amerika'da anayasal bir hak olan kürtaj hakkını bozarak, 50 yıldır ülke çapında yasal bir hak olan kürtaja izin verip vermeme kararını eyaletlere bıraktı.

''Kürtaj konusunu Halkın Seçilmiş Temsilcilerine İade Etmenin Zamanı Geldi”

Yargıç Samuel Alito, diğer dört muhafazakar yargıcın katıldığı çoğunluk görüşünde, "Anayasa kürtaja atıfta bulunmuyor ve böyle bir hak herhangi bir anayasal hükümle örtülü olarak korunmuyor" dedi. “Anayasaya uymanın ve kürtaj konusunu halkın seçilmiş temsilcilerine iade etmenin zamanı geldi.” Karar, Alito'nun kararının erken bir taslağının bir haber sitesine sızdırılmasından iki aydan kısa bir süre sonra geldi ve kürtaj hakları aktivistleri tarafından ülke çapında protestolara yol açtı.

26 Eyalette Kürtajın Yasaklanacağı Tahmin Ediliyor 

Yüksek mahkemenin Roe v. Wade olarak bilinen davada ve Planned Parenthood v. Casey adlı ayrı bir davada verdiği 1973 kararını bozması kürtaj yasağı getirmese de, yasal etkisi neredeyse anında ülke çapında dalgalanacaktır. Kürtaj hakları araştırma grubu olan Guttmacher Enstitüsü, Roe v. Wade'in yürürlükten kaldırılmasının ardından 26 eyalette kürtajı yasaklayacağını tahmin ediyor. Bu, kürtaj yapmak isteyen milyonlarca kadını kürtaj haklarının korunduğu eyaletlere gitmeye zorlayabilir.

Joe Biden Kararı Kınadı

Beyaz Saray'da, Başkan Joe Biden kararı kınadı, ancak protestoculardan barışçıl kalmalarını istedi. Biden, "Çok açık olalım: Bu ulustaki kadınların sağlığı ve yaşamı artık risk altında" dedi.

''Doğmuş Çocuklar ve Anneleri İçin Harika Bir Gün''

Kürtaj haklarına karşı çıkan önde gelen bir grup olan Ulusal Yaşam Hakkı'nın başkanı Carol Tobias yaptığı açıklamada, "Bu, önceden doğmuş çocuklar ve anneleri için harika bir gün" dedi. Tobias,“Mahkeme doğru bir şekilde kürtaj hakkının anayasasında yer almadığına karar vermiş ve böylece halkın seçilmiş temsilcileri aracılığıyla bu çok önemli kararda söz sahibi olmasına izin vermiştir” ifadelerini kullandı. Bunun yanı sıra Kentucky Cumhuriyetçi Senato Azınlık Lideri Mitch McConnell, kararı “cesur ve doğru” ve “Anayasa ve toplumumuzun en savunmasızları için tarihi bir zafer” olarak nitelendirdi.

''Ülkemizin Gördüğü En Karanlık Günlerden Biri''

New York Demokratı Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer yaptığı açıklamada, "Bugün ülkemizin gördüğü en karanlık günlerden biri" dedi. Milyonlarca Amerikalı kadının hakları seçilmemiş beş yargıç tarafından ellerinden alınıyor” dedi.

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir