2030’ da Podcast Pazarı 149 Milyon Dolara Ulaşacak

2030’ da Podcast Pazarı 149 Milyon Dolara Ulaşacak
30.06.2022 21:42
Geçen yıl 13,7 milyar dolar seviyesine ulaşan küresel podcast pazarı değerinin, 2030 yılında 149,3 milyar dolara yükselmesi öngörülüyor.

Geçen yıl 13,7 milyar dolar seviyesine ulaşan küresel podcast pazarı değerinin, 2030 yılında 149,3 milyar dolara yükselmesi öngörülüyor.

Polaris Market Research şirketi tarafından hazırlanan Podcast Pazar Analizi Raporu'na göre, küresel podcast pazar değerinin 2030'a kadar 149,3 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Küresel podcast pazar değeri geçen yıl 13,7 milyar dolar seviyesindeydi. Podcast sektörünün uluslararası pazarlarda hızla popülerlik kazandığı belirtilen raporda, izleyiciye internet üzerinden direkt olarak ulaşan medya hizmetleri olarak tanımlanan OTT platformlardaki büyümenin, dünya genelinde bölgesel içerik talebini de oluşturduğu ifade edildi. Raporda, dünyanın giderek daha fazla birbirine bağlanırken, kelime hizmetleri endüstrisinin de bölgesel içeriğe olan talebi artırarak hızla büyümesinin beklendiği aktarıldı.

Podcast pazarında son yıllarda nesnelerin interneti (IoT),makine öğrenmesi (ML) ve yapay zekânın (AI) podcast kanallarına kurulması ve harcanabilir gelirin artması gibi çeşitli faktörlerin desteklediği kapsamlı gelişmeler gözlemlediği ifade edilen raporda, daha derin mobil penetrasyon, daha ucuz veriler, yapay zekâ ve makine öğreniminin yükselişinin internet üzerinden yayın yapan oyuncuların gelişmesi için olağanüstü bir ortam oluşturduğu vurgulandı.

KUZEY AMERİKA EN BÜYÜK GELİR DÜZEYİNE SAHİP

Raporda, şu değerlendirmelere yer verildi:

"Podcast sektörünün genişlemesinde yüksek harcanabilir gelir ve küresel olarak artan tüketici harcamaları önemli bir faktör. Haber ve politika segmenti geçen yıl küresel podcast pazarının büyümesinde en önemli katkı sundu. 2030 yılına kadar da bu hâkimiyetini koruması bekleniyor. Küresel podcast pazar değerinde Kuzey Amerika en büyük gelir payına sahip. Bu baskınlık, bölgenin yeni teknolojiyi hızla benimsemesine ve olgun izleyici tabanı sahip olmasına bağlanabilir."

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

TEKNOLOJİ Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir